Indonezja chce policzyć wszystkie swoje wyspy

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Jonathan E. Shaw/CC BY-NC 2.0

Indonezja jest w posiadaniu tak wielu wysp i wysepek, że nigdy nie była w stanie ich wszystkich policzyć oraz nazwać. W 1996 roku oszacowano ich liczbę na 17 508. Po 21 latach rząd postanowił policzyć je na nowo.

 

Indonezja jest państwem wyspiarskim o powierzchni ponad 1,9 miliona kilometrów kwadratowych. Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza definiuje wyspę jako naturalnie uformowany obszar lądowy otoczony wodą, narażony na wysokie przypływy. Nazwa dla wyspy zostanie oficjalnie uznana jeśli jest ona znana przynajmniej dwóm lokalnym mieszkańcom.

Władze mają przed sobą mnóstwo pracy. Ponowne podliczenie wysp pozwoli Indonezji chronić swoje terytorium i bogate zasoby połowowe przed sąsiednimi państwami. Jeśli ONZ uzna przynależność konkretnych wysp, Indonezja będzie miała prawo domagać się suwerenności nad otaczającymi je wodami.

 

Liczba przedstawiona w 1996 roku jest jedynie szacunkowa i nie została nawet zweryfikowana. Indonezja jest już w trakcie liczenia. Ministerstwo Spraw Morskich i Rybołówstwa powiadomiło, że chce dodać co najmniej 1 700 nowych wysp jako terytorium własne i liczy, iż przedstawi wyniki swojej pracy już w sierpniu podczas konferencji ONZ.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj