Indie zbombardowały Pakistan. Czy to wywoła wojnę dwóch atomowych potęg?

Kategorie: 

Źródło: Indian Air Force/Facebook

W spornym regionie Kaszmir doszło do eskalacji napięcia. Indie niespodziewanie przeprowadziły naloty na pakistańskiej stronie. Myśliwce uderzyły w pozycje islamistów, którzy chcą przyłączenia Kaszmiru do Pakistanu.

 

Dwie azjatyckie potęgi nuklearne, Indie i Pakistan, od wielu lat rywalizują o Kaszmir. W ostatnim czasie konflikt wyraźnie nasilił się. 14 lutego, ugrupowanie „Armia Mahometa” przeprowadziło krwawy atak na indyjskie siły paramilitarne, zabijając 46 osób. Wtedy Indie otwarcie oskarżyły Pakistan o współudział w tym zamachu.

Teraz indyjskie Siły Powietrzne postanowiły przeprowadzić naloty na pozycje islamistów. Myśliwce Mirage 2000 uderzyły w miejscowość Balakot, która znajduje się za tzw. linią kontrolną – granicą oddzielającą indyjską i pakistańską część Kaszmiru. Była to pierwsza taka operacja od krótkiej wojny, która miała miejsce pod koniec 1971 roku.

W tym momencie pojawiają się sprzeczne doniesienia. Indie podają, że naloty były wymierzone w obóz treningowy „Armii Mahometa” i pomyślnie wyeliminowano wielu islamskich bojowników, którzy podobno planowali kolejne zamachy. Tymczasem pakistańskie siły zbrojne twierdzą, że wrogie samoloty nie wyrządziły żadnych strat.

 

Kaszmir to region zamieszkiwany w większości przez muzułmanów. Indie i Pakistan spierają się o kontrolę nad całym terytorium i mają za sobą trzy wojny. Oskarżenia pod adresem Pakistanu w sprawie ataków „Armii Mahometa” na Indie mogą doprowadzić do kolejnego konfliktu zbrojnego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika szybki edit

Coś portal wolno zbiera

Coś portal wolno zbiera informacje i publikuje jeśli chodzi o ten konflikt, a jest on bardzo niebezspieczny dla swiata. uważam że o wiele bardziej niebespieczny niż Korea Płn. Pakistańczycy strącili już dwa Indyjskie Mig 21 oraz pojmali jednego pilota. Właśnie Hindusi opublikowali film ze strącenia Pakistańskiego F-16. Konflikt narasta w bardzo gwałtownym tempie. Pakistan zwołuje właśnie zebranie Narodowego Dowództwa Strategicznego odpowiadającego za użycie broni atomowej w trakcie konfliktu zbrojnego. Co więcej politycy Hinduscy nawołują do inwazji na Kaszmir na pełną skalę, a premier który jest tuż przed wyborami nie moze pozwolić sobie na ustępstwa wobec Pakistanu i utratę twarzy. Można powiedzieć ze najbliższe 48 godzin będzie kluczowe.

Portret użytkownika Jekyllman

Coś ci sie pomieszało chłopie

Coś ci sie pomieszało chłopie bo owszem  wyczytałeś to z komentarzy a wciskasz w usta Johna - możliwe ze w komentarzach których propagatorem byłem ja - nie wiem. Nie wierze w bomby które mają taką siłę rażenia - ale to jest moje zdanie a ty jesteś wielkim przykładem tego jak można manipulować niedoinformowaniem.

Portret użytkownika pilippek

racja, napady aaaahhuuhhajki

racja, napady aaaahhuuhhajki to zla reakcja na twoje bredzenie o tym ze na kraniec świata to z workiem wlasnym bo cie zabiją amerykanscy nałuukofffcyyy, ale dalej mi nie odpowiedziałeś czy na drugim krańcu są rosyjscy nałukoffcy czy tylko niedzwiedzie pilnują krańca  xDD ale jak juz mnie zastrzelom to w ten mój worek włożą? bo jak tak to wezmę w  myszkę Miki  

Portret użytkownika hyh

Mam filmiki z zamachu

Mam filmiki z zamachu bombowego w KASZMIRZE gdzie zginelo 40 policjantow , dlatego nie dziwie sie ,ze sa wkurzeni na Pakistan ale znajac zycie to Armia MAHOMETA jest albo zalozona przez unych albo ktos ja wrabia ... bo gdzie dwoch sie bije tam uny wkraczaja.

Portret użytkownika 3plabc

Wiadomo, że pakistański

Wiadomo, że pakistański wywiad ma powiązania z grupami terrorystycznymi w regionie, czy to Kaszmir, czy Afganistan i wykorzystuje je w regionalnych rozgrywkach. Co przeraża Pakistan to 200 mln ludzi, z czego 150 mln określiłbym jako islamistów, fanatyków, dżihadystów, czy potencjalnych sunnickich terrorystów... przykład sprawy Asia Bibi, gdzie tłumy na ulicach żądały krwi niewinnej kobiety tylko dlatego, że jest chrześcijanką. I jako wisienkę na torcie w tym kraju radykałów dodajmy arsenał atomowy... hmm... robi wrażenie, co?

Indie się nie cackają i bardzo dobrze... w pełni rozumiem Hindusów. Życzyć tylko powodzenia w dalszych zmaganiach w Kaszmirze.

Portret użytkownika pokój Ziemi

Czyżby jednak broń atomowa

Czyżby jednak broń atomowa nie odstraszała? Nawet USA i CCCP prowadziły wojny zastępcze... Może jednak lepsze dla świata byłoby rozbrojenie atomowe. Tylko bez ufolotów z technologią teleportacji rozbrojenie takowe ciężko sobie wyobrazić. Oby Indie i Pakistan się porozumiały, choć z mediów pakistańskich wynika, że armia pakistańska obiecuje Indiom niespodziankę... (It’s your turn to get ready for surprise, Pakistan Army tells India - https://tribune.com.pk/story/1918758/1-ready-responded-denied-dg-ispr/) Z tego może się rozkręcić poważna wojna, a skoro tam takie napięcie i ryzykanctwo już jest, to może być źle. Oby nie.

Strony

Skomentuj