Indie zagrożone wybuchem niebezpiecznego wirusa Nipah o śmiertelności do 75%

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W Indiach wykrywane są przypadki zakażenia wirusem Nipah. Kilka dni temu z powodu wirusa zmarł 12-letni chłopiec i zaraziło się nim co najmniej dwóch lekarzy. Nipah jest znacznie bardziej śmiercionośny niż koronawirus.

 

Wirus Nipah został wykryty po raz pierwszy w 1999 roku w Malezji. Dotychczas nie wynaleziono żadnej skutecznej metody leczenia infekcji. Wiadomo, że wirus jest przenoszony przez nietoperze owocożerne. Zwierzęta mogą przenosić go na ludzi, jednak w Indiach odnotowano również przypadki transmisji z człowieka na człowieka, m.in. wśród rodzin i opiekunów zakażonych osób.

 

Okres inkubacji wirusa Nipah wynosi od 4 do 14 dni. Wirus może przenosić się między gatunkami, wraz z pożywieniem i w wyniku kontaktu z ludzkimi i zwierzęcymi odchodami oraz posiada wyjątkowo wysoki wskaźnik mutacji. Nipah powoduje między innymi ostre zapalenie mózgu, gorączkę, bóle głowy, drgawki i wymioty, choć zdarzają się również przypadki bezobjawowe. Wirus prowadzi do zgonu wśród niemal 75% zakażonych osób.

Kilka dni temu z powodu wirusa Nipah zmarł 12-letni chłopiec w południowym stanie Kerala i zaraziło się co najmniej dwóch lekarzy. Lokalne służby próbują teraz ustalić, ile osób mogło mieć kontakt ze zmarłym, aby uniknąć nowej epidemii. Tymczasem w Nepalu, położonym między Tybetem a Indiami, podniesiono alarm.

 

Wirus Nipah może się łatwo rozprzestrzenić również w Nepalu, w którym obowiązuje zasada swobodnego przemieszczania się do Indii i z powrotem. Wirus równie dobrze może się tam przedostać dzięki nietoperzom owocożernym ze względu na występowanie podobnego środowiska. Pojawiają się obawy, że Nipah może być odpowiedzialny za kolejną epidemię w Azji.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika DIus

W końcu doczekałem się

W końcu doczekałem się ŚMIERCIONŚNEGO VIRUSA  od Johna, dzęki ci o wielki. Mam nadzieję że jutro też napiszesz jakąś ściemę!  Teraz admin powinien straszyć o wojnie z Rosją lub z innym wyimaginowanych wrogiem i będzię ZnZ jakie lubię Szczesliwy

Portret użytkownika sky99

Po delcie? Alfabet grecki to

Po delcie? Alfabet grecki to 24 litery. Wczoraj ten góru od pandemi twierdził że już mamy 24 mutacje grypy zwanej COVID. Delta to 4 litera w kolejności po alfa, donoszą o mutacji 12 zwanej mi. Jesień przed nami. DO 24 daleko to połowa drogi, a kolejna literka to bardziej zjadliwa. Nie wspominam o omega bo ta kojarzy się z końcem. Końcem alfabetu a może i wszystkiego.

Skomentuj