Indie stały się najludniejszym krajem świata

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

W 2023 roku Indie przejęły prowadzenie od Chin, stając się najludniejszym krajem na świecie z populacją liczącą około 1,43 miliarda ludzi. To przełomowe wydarzenie ma daleko idące konsekwencje dla globalnej demografii i gospodarki, ponieważ młoda i rosnąca populacja Indii może stanowić motor napędowy wzrostu gospodarczego w nadchodzących dekadach, podczas gdy Chiny będą zmagały się z problemem starzejącego się społeczeństwa i spadającej liczby ludności.

 

 

Indie, z medianą wieku wynoszącą zaledwie 28 lat, mają jedną z najmłodszych populacji na świecie. Ponad 40% mieszkańców Indii to osoby poniżej 25 roku życia. W porównaniu, w Chinach mediana wieku wynosi 39 lat, a w Stanach Zjednoczonych 38 lat. Tylko 7% populacji Indii to osoby powyżej 65 roku życia, w porównaniu z 14% w Chinach i 18% w USA. Przewiduje się, że odsetek starszych osób w Indiach pozostanie poniżej 20% do 2063 roku i nie zbliży się do 30% do 2100 roku.

 

Wzrost populacji Indii w znacznym stopniu wynika z wyższej stopy urodzeń w porównaniu z Chinami. W Indiach współczynnik dzietności wynosi obecnie 2,0 dziecka na kobietę, podczas gdy w Chinach jest to tylko 1,2. Chociaż wskaźnik dzietności w Indiach spadł znacząco w ostatnich dekadach (z 5,9 w 1950 roku), nadal pozostaje wyższy niż w Chinach.

 

Różnice w demografii między tymi dwoma krajami mogą mieć poważne implikacje gospodarcze. Indie, z młodą i dynamiczną populacją, mogą doświadczyć tzw. "demograficznego dywidendu", co oznacza, że młodsze pokolenia mogą przyczynić się do zwiększenia produktywności i wzrostu gospodarczego. Chiny natomiast będą musiały zmierzyć się z wyzwaniem starzejącej się populacji, co może prowadzić do zwiększonych wydatków na opiekę zdrowotną i emerytury, a także do spowolnienia wzrostu gospodarczego.

 

Z punktu widzenia polityki i globalnej równowagi sił, wzrost populacji Indii może przesunąć centrum ciężkości w regionie Azji. Indie będą miały większy wpływ na globalne rynki i politykę międzynarodową. Chiny, które przez dekady dominowały demograficznie, będą musiały dostosować swoje strategie, aby radzić sobie z nowymi wyzwaniami związanymi ze starzeniem się społeczeństwa.

 

Indie stoją również przed wyzwaniami związanymi z nierównomiernym wzrostem populacji w różnych regionach kraju. Na przykład stany takie jak Bihar i Meghalaya mają dużo wyższe wskaźniki dzietności niż stany takie jak Goa i Sikkim. Różnice te wynikają z różnych poziomów dostępu do edukacji, usług zdrowotnych i możliwości ekonomicznych w różnych częściach kraju. Średni wiek pierwszego porodu w miastach jest wyższy niż na wsiach, co również odzwierciedla różnice w stylu życia i poziomie wykształcenia.

 

Jednym z wyzwań dla Indii będzie zapewnienie, że wzrost populacji przełoży się na zrównoważony rozwój gospodarczy i poprawę jakości życia dla wszystkich obywateli. Polityki wspierające edukację, zdrowie publiczne, równość płci i rozwój infrastruktury będą kluczowe dla wykorzystania potencjału demograficznego kraju.

 

Na arenie międzynarodowej Indie mogą zyskać na znaczeniu jako lider w regionie Azji Południowej i Wschodniej, a także jako kluczowy gracz w globalnej gospodarce. Wzrost populacji Indii może również prowadzić do większego zapotrzebowania na zasoby naturalne, co z kolei może wpłynąć na globalne rynki surowców i energii.

 

Prześcignięcie Chin przez Indie jako najludniejszy kraj na świecie jest wydarzeniem o ogromnym znaczeniu, które niesie ze sobą zarówno wyzwania, jak i możliwości. Kluczowe będzie, aby Indie skutecznie zarządzały swoim demograficznym bogactwem, aby zapewnić zrównoważony rozwój gospodarczy i społeczny w nadchodzących dekadach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Cyryl

Do rozwoju gospodarczego i

Do rozwoju gospodarczego i utrzymanie poziomu technologii potrzebna jest wysoka inteligencja ta mapa inteligencji narodów: https://www.facebook.com/RacjonalistaPL/photos/podawaliśmy-tutaj-przeciętne-iq-na-poziomie-narodowym-bo-mamy-się-czym-w-europie/10153943248054366/?paipv=0&eav=Afa9GbaXgVINdV0YPe079SGROtQuGsF3bU-LKzCLDlDhuSf0Jh4YUx9Jr8RGXIo2oSo&_rdr I co gdzie są Chiny a gdzie Indie. Zobaczcie na Europę jak przyjeli tłumy idiotów, któzy żyją na socjalu i mamy w zasadzie zwijanie się gospodarek. 

Portret użytkownika axell69

Wystarczy wpuścić  tam  żydów

Wystarczy wpuścić  tam  żydów i kościólek katolicki - staną się w mgnieniu oka   niżem  demograficznym  oskubanym   okradzionym  i    pro semickim , w  kilka lat zapomną  swojej  historii   narodowej    podmienionej   tak jak nasza   którą zajumali durni  katolicy . Szkoda mi ich  gdyż skończą wraz z narodem niewybranym  przez nikogo tak jak my , w szondzie i u władzy  będą obcy    jak u nas , a ten nieszond  będzie kusił  drugą    Irlandią  tudzież  druga  Japonią  , każdemu   jakiś misiek Bolek obieca   sto miljonów  do kiermanki   za  wybór zdrajcy , ale czy Indyjska  społeczność to kupi ??  nie sądzę   bo take  cuda  som jedynie w  Polsce    co widać i słychać   - każdy z was napierdala  o tym jak to źle jest w Polsce    i jak   skubani jesteście  - a kto to wszystko wybierał i kto  na to pozwilił ??!   tego nie wie żaden katol  -  NIE  BÓJCIE  SIĘ    bo tu na tę ziemię  anioł  wstąpił z tym że  pejsatokatolicki  anioł ten jest . 

Indie są  ciekawym krajem z bogatą historią  i swoistą  kulturą   , nie dali się   anglosasom  - niedadzą   nikomu  i  to jest pozytywne  jak i  przykładowe   ale cóż w tedy gdy banda głupich  durni   czci   boha  pustynnego  z stolicą w  Watykanie ??  

Ten zdrajca   , wielki papiesz , dokonał tego   czego spodziewało się  żydostwo -  sprzedał  was katole   wielkiemu imperim zydwoskiemu - więc  przstańcie   pitolic  a do roboty  zabieżcie się  by sprostć   wymaganim księży prałatow wiokarych   i  innych  plądujących wasze kieszenie i narodowe zasoby .... do roboty gamonie   wszelkiej katolickiej maści   i niech was bug pustynny prowadzi do nędzy . 

"Płaskoziemcy łączą wysiłki  na całej kuli  Ziemskiej"  - znalezione w sieci xD

Portret użytkownika axell69

jak  zwał tak  zwał  i nie ma

jak  zwał tak  zwał  i nie ma tu żadnego błedu - katole są podwójnie w dupę rżnieci  plus  wielka orkieztr z muzyką  gratis  , szczęśliwy  Owsiak  szczęśliwy Rydzyk  i kazdy  kapłan szczęśliwy  - powód  ?? do puki ofce mają  nadal drobne w kieszonce  żaden  kapłan  z głodu nie zdechnie .

"Płaskoziemcy łączą wysiłki  na całej kuli  Ziemskiej"  - znalezione w sieci xD

Portret użytkownika syriues

Całkiem nie na temat.Kosciol

Całkiem nie na temat.Kosciol to mala odnoga ich siły, ktora spowila caly glob.tzw globaliści. Wierza ,ze maja globa.Globa na punkcie klamstw.

Takie koniec trojańskie jak panstwo Izrael z wiekszosci niesemitami na pokładzie. 

Tacy osobnicy typu gwałciciele i mordercy na granicy lub w jej obrębie bialorusko-polskiej.

Tacy kardynałowie, biskupi,papieże którzy nie uznają prawdy absolutnej.

Tacy prezydenci,którzy wierzą ze inni im wierzą. 

Ci wszyscy niestety biora kase z jednego źródła, ze wspólnej kasy.I to nie jest watykan, chodz watykan jako oficjalne państwo jest jednym z najbogatszych.

Zdajesz sobie sprawę ,że ich bogactwo pochodzi jedynie z niewoli i morderstw na ludziach.

Nazwij sobie ich ,ale po co wyodrębniać i się pastwic wciąż na jednym temacie.

Uwierz mi,ze słaby jest kościół w porównaniu z tymi którzy zatruwają caly glob kłamstwami i manipulacjami.Kosciol nie ma takiej siły. 

I nie nazywaj zwal jak zwal czegos co jest ogromnie ważne. 

Jakbyś np ty był wyznawca kamieni i dla niepoznaki przyjąłbyś wiare w drzewa ale uwielbialbys kamienie to nadal byłbyś kamienista a nie drzewista.

Rozumiesz,ze to satanisci i maja to w genach.Sa to jacyś wyznawcy goga i magoga.Ciekawym jest,ze nawet Rothschildowie (maja inne prawdziwe nazwisko)bardzo chcieli utworzyć to panstwo dla destabilizacji.Czyli dla morderstw .

W tej ich walce z prawdziwymi semitami(palestynczykami) zginęło 13000 dzieci.

Wyobrażasz sobie ze ci antysenici(izrarel)uwaza innych za antysemitów?

Czy nie wydaje ci się ze to juz za wiele?

Portret użytkownika axell69

Ja wiem ze ty niezłomnie 

Ja wiem ze ty niezłomnie  wierzysz w boha w trójcy "jedynego"  i ze za to   znajdziesz miejsce w   jakimś  wyimaginowanym  kuva niebie , nie mam o czym z tobą  i takimi  dyskutować  ,  musicie   w coś  wierzyć    to róbcie  to  ale  w domu   z szacunkiem   dla wiary siebie  samego ,  za każdym razem gdy czytam debili  typu Ba  i tego 777=inschtalator    doznaje  pewnego  rodzaju dyzkonfortu   , bo co to za wiara  o której   debile wypisują   i brednie  i niestworzone   bajki  na  spręzynnowych pejsach  . Jeśli wierzę mojej  żonie   to nie muszę  z nikim o tym dyskutować  bo jej wierzę i ufam ,  jesli rozmawiam w duszy z kimś  nienamacalnym   to z nim rozmawiam  i  nie mam potrzeby  napierdalania o tym  po całych internetach - to kwestia  dobrego i taktowego samowychowani   jak i   szacunku dla siebie  , a ty serius  jesteś kilku licowy   ale to twoja  sprawa    jesli z tym ci dobrze

"Płaskoziemcy łączą wysiłki  na całej kuli  Ziemskiej"  - znalezione w sieci xD

Skomentuj