Indie po trzęsieniu ziemi w Nepalu, zamierzają ponownie zmierzyć wysokość Mount Everestu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Rząd Indii chce dokonać nowych pomiarów wysokości najwyższej góry świata, Mount Everestu. Plan ten pojawił się ze względu na fakt, że według naukowców, góra może być obecnie niższa w wyniku trzęsienia ziemi, do którego doszło w Nepalu w 2015 r. 

 

Powołano specjalną komisję rządową, która ma za zadanie potwierdzić rzeczywistą wysokość himalajskiego szczytu. Ma to zostać dokonane poprzez zorganizowanie specjalnej wyprawy na najwyższy szczyt na świecie, która ma zostać wysłana w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. 

 

Same pomiary wysokości mają potrwać około miesiąca, a następnie zebrane dane trafią do analiz, na które przewiduje się kolejne dwa tygodnie. Wcześniej naukowcy donosili nieoficjalnie, że zgodnie z danymi uzyskanymi dzięki zdjęciom satelitarnym, wysokość Mount Everestu, po nepalskim trzęsieniu ziemi w 2015 roku, zmniejszyła się o kilka centymetrów.

 

Według wcześniejszych pomiarów, które odbyły się w 1955 roku, wysokość Mount Everest wynosi 8848 metrów i tej wielkości uczy się dzieci w szkołach. Jednak w kwietniu 2015 roku, wystąpiło tam katastrofalne trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopni, w którym zginęło ponad osiem tysięcy ludzi w Nepalu i które dokonało znacznych zmian w rzeźbie terenu i wysokości okolicznych gór.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj