Na Indie i Pakistan uderzył potężny monsun

Kategorie: 

daypic.ru

Silne uderzenie monsunu nastąpiło w północno-wschodnich Indiach i północno-zachodnim Pakistanie. W efekcie doszło do wielkich opadów deszczu, które zainicjowały poważne powodzie. Same tylko władze indyjskiego stanu Assam twierdza, że katastrofa może dotyczyć ponad miliona osób. Wiele z nich zmuszonych zostało do opuszczenia swoich domów. Jest też kilkaset ofiar wśród lokalnej ludności.

Deszcze spowodowały poważne zniszczenia nie tylko w Indiach, ale i w sąsiednim Pakistanie. Najbardziej dotknięta prowincja Beludżystan. Według władz, rzeka Indus zalała obszar zamieszkały przez populację prawie 750 tysięcy ludzi. Trwa akcja ratunkowa oraz dostarczana jest pomoc humanitarna. Tysiące ewakuowanych osiedlono w specjalnych namiotowych ośrodkach.
Rzeka Indus 1 września po lewej i 21 września po prawej - źródło: MODIS
 
W sumie do tej pory stwierdzono śmierć 372 osób a prawie 4,5 miliona odczulo na własnej skórze efekty opadów. W Pakistanie w wyniku powodzi zniszczone zostało przynajmniej 275 tysięcy domostw. Większość ofiar to osoby, które zginęły w zawalonych budynkach. W sumie już 700 tysięcy hektarów terytorium tego kraju zostalo zalane. Pakistan jest regularnie doświadczany przez powódź a największa z nich, z 2010 roku, dotknęła w jakiś sposób ponad 20 milionów mieszkańców.
Rzeka Brahmaputra rok temu i 25 września 2012 - źródło MODIS
 
W całych Indiach najbardziej doskwiera wezbranie na rzece Brahmaputra, przez którą w sumie aż 2 miliony ludzi musiało opuścić swoje domy. Najbardziej dotknięta w Indiach została prowincja Assam, którą zalało już po raz trzeci w tym roku. Pomoc próbuje udzielać indyjska armia, która wykorzystuje do akcji ratunkowych swoje śmigłowce. Wykorzystuje się je również w celu przeprowadzania zrzutów z żywnościa dla potrzebujących powodzian. Rośnie stan lokalnych rzek i moze jeszcze dojść do kolejnych powodzi.
 
 
 
Źródła:

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika x

W Anglii po dosc dlugim

W Anglii po dosc dlugim okresie suszy znow silne ulewy, w ciagu 24 godzin spada rownowartosc czterotygodniowych opadow deszczu, kazdy taki "okres deszczowy" jest silniejszy niz poprzedni, wiecej szkod, wiecej ofiar w ludziach. Czyzby Nostradamus mial racje?

Portret użytkownika ja

A to dlatego susza u nas i

A to dlatego susza u nas i niski stan wód między innymi w rzekach i innych zbiornikach wodnych "dobrze że to nie lato byłoby dopiero pożarów". Ktoś przesunął je aby sprowadzić kataklizm na jednych, ale i tym samym na tych skąd je przesunieto :/

Portret użytkownika Marek431

Może powiedzmy tu o HAARP bo

Może powiedzmy tu o HAARP bo malo wiemy o technologi,to ponoć możliwe. Wodatku można zmienić fronty atmosferyczne, wiec ile w tym prawdy to wiedzą tylko USA oni są do wszystkiego zdolni a zło ludzkie nie ma granic.

Skomentuj