Indie odpaliły pierwszą własną rakietę wielokrotnego użytku

Kategorie: 

Źródło: Indian Space Research Organisation
Indie oficjalnie przyłączyły się do rywalizacji na polu technologii kosmicznej. W poniedziałek rano na terenie kraju wystrzelono w ramach testów pierwszą eksperymentalną rakietę nośną wielokrotnego użytku. Za kilkanaście lat Indie chcą zbudować własny wahadłowiec, który pozwoli wykonywać loty na orbitę okołoziemską.

 

Odpalona rakieta RLV-TD posiadała 6,5 metra wysokości i ważyła 1,75 tony. Start nastąpił o godzinie 7:00 czasu lokalnego z portu kosmicznego Sriharikota w południowo-wschodniej części kraju. Rakieta osiągnęła pięciokrotną prędkość dźwięku i dotarła na wysokość 65 kilometrów nad powierzchnią planety, czyli oficjalnie nie dotarła jeszcze do przestrzeni kosmicznej. Następnie ruszyła w kierunku Zatoki Bengalskiej, przeleciała około 450 kilometrów i ostatecznie wpadła do wody.

Źródło: Indian Space Research Organisation

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) ogłosiła sukces. Prace nad eksperymentalną rakietą trwały 5 lat i pochłonęły prawie 1,5 miliona dolarów. Dziś specjaliści jedynie testowali swoją technologię a podczas następnego lotu skupią się na lądowaniu. Agencja ISRO ma nadzieję, że w ciągu najbliższych 10 lat uda jej się wynieść na orbitę własnego wahadłowca.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika tento

a my mamy kadłub korwety za 1

a my mamy kadłub korwety za 1,6 miliarda (realnych kosztów), komisję sejmową do spraw kosmosu(!) i bieńkowską - szefową gwiezdnej floty (przynajmniej sądząc po stroju podczas przesłuchania). I jeszcze autostraty, ambergold, zus, us i podatki, daniny i akcyzy sięgające 70-80% zarabianych pieniędzy. Kur**.

Portret użytkownika And

Naród tworzą ludzie, ale

Naród tworzą ludzie, ale część z tych ludzi woli aresztować sprawiedliwych niż tych co rządzili przez ostatnie ponad dwie dekady.

Taki ot to jest głupi naród (nie wszyscy, ale większość), dlatego mają jedynie sam kadłub a nie państwo.

Skomentuj