Indie 13 lipca wystrzelą lądownik księżycowy Chandrayaan 3

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO), automatyczny lądownik księżycowy i łazik księżycowy, które składają się na misję Chandrayaan 3, zostały zmontowane 5 lipca na pojeździe startowym Mark-3 (LVM3) w Centrum Kosmicznym Satish Dhawan. Start indyjskiej misji księżycowej zaplanowano na ranek 13 lipca br. Jak sama nazwa wskazuje, nadchodząca misja jest trzecią z indyjskiego programu eksploracji Księżyca Chandrayaan.

 

Statek kosmiczny Chandrayaan 1, wystrzelony w październiku 2008 roku, był orbiterem księżycowym w ramach pierwszej indyjskiej eksploracji głębokiego kosmosu. Dostarczył na Księżyc sondę uderzeniową o wadze 29 kg, która z dużą prędkością uderzyła w powierzchnię Księżyca w pobliżu bieguna południowego. Sonda zdołała wykryć lód wodny na krótko przed zniszczeniem przez uderzenie w powierzchnię Księżyca. Odkrycie zostało potwierdzone przez Moon Mineralogy Mapper, instrument NASA, z orbitera Chandrayaan 1.

 

Misja Chandrayaan 2 składała się z orbitera, lądownika i łazika i została wysłana na Księżyc w lipcu 2019 roku. Orbiter dotarł bezpiecznie i do dziś kontynuuje badania Księżyca za pomocą zestawu ośmiu instrumentów naukowych, ale duet lądownik - łazik księżycowy rozbił się podczas próby lądowania na Księżycu. Zakłada się, że usterka była związana z silnikami hamującymi.

 

Nowa misja numer 3 zawiera lądownik i łazik, ale nie ma orbitera. Muszą zebrać dane naukowe za pomocą sześciu różnych instrumentów do badań naukowych podczas jednego dnia księżycowego (około 14 dni ziemskich). Misja ma również do dyspozycji narzędzie do zdalnego skanowania Ziemi w celu stworzenia „portretu” naszej planety do przyszłych poszukiwań egzoplanet podobnych do Ziemi, potencjalnie nadających się do zamieszkania.

 

Chandrayaan 3 ma na celu „zademonstrowanie możliwości bezpiecznego lądowania i podróżowania po powierzchni Księżyca”, powiedział przedstawiciel ISRO w opisie misji. Sukces będzie wielkim osiągnięciem narodu indyjskiego. Do tej pory tylko trzem krajom udało się pomyślnie wykonać miękkie lądowanie na Księżycu - ZSRR, USA i Chiny.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj