Indianie z łukami i strzałami zaatakowali wioskę w Peru

Kategorie: 

Źródło: Internet

Około 200 Indian z plemienia Mashco Piro, uzbrojonych w łuki i strzały, zaatakowało wioskę Monte Salvador na granicy Peru i Brazylii. Indianie zabili zwierzęta gospodarskie i zabrali mieszkańcom naczynia, maczety, liny, koce i żywność. Do zdarzenia doszło 18 grudnia, ale o ataku poinformowano dopiero 23 grudnia.

 

Według lokalnych urzędników, Indianie kilka razy przychodzili do wsi, aby poprosić o narzędzia i jedzenie, ale zwykle spotkania takie były bardzo spokojne. Jednak ostatnia z ich wizyt zmieniła się w był prawdziwy rozbój. Władze Peru postanowiły ewakuować mieszkańców znajdującej się w Amazonii wioski Monte Salvador. W sumie realokacji poddano 55 osób, w większości - kobiety i dzieci.

 

Na szczęście obyło się bez ofiar wśród ludzi. Być może dlatego, że większości mieszkańców nie było w domu w czasie ataku. Mieszkańcy Monte Salvador twierdzą, że od czasu napaści Indianie przyszli jeszcze raz czym wzbudzili powszechne przerażenie. Nikomu nie przyszło do głowy, że skoro dzicy zabili zwierzęta hodowlane, zabrali naczynia i podstawowy sprzęt potrzebny do przetrwania w dżungli, to ich intencją jest zmuszenie mieszkańców Monte Salvador do opuszczenia swoich domostw. Ostatecznie jednak cel ten osiągnęli, a Peruwiańczycy przenieśli się.

W ostatnich latach, sytuacja plemion w Amazonii znacznie się pogorszyła. Nie jest przesadą twierdzenie, że Indianie znaleźli się na skraju wyginięcia. Ich habitat ulega stałem kurczeniu się na skutek wylesiania dżungli. Gdy cywilizacja zaczyna konsumować siedliska Indian zaczynają oni atakować drwali i kolonistów. Często celem ich najazdów są też szukające ropy firmy naftowa, a nawet producenci narkotyków na usługach mafii.

Lokalne organizacje ochrony rdzennej ludności starają się nakłonić rząd Peru, aby chronić ziemię Indian. W szczególności, chcą od rządu zapewnień, że zaprzestanie się poszukiwań ropy i wylesiania pod rolnictwo i osadnictwo. Poza tym istnieje poważne niebezpieczeństwo, że wielu Indian może umrzeć z powodu grypy i innych przywleczonych tam chorób, ponieważ Indianie nigdy nie nabyli na nie odporności.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Damian Żuchowski

Uwaga odnośnie tego artykułu.

Uwaga odnośnie tego artykułu. Na zdjęciach zobrazowano zdjęcia Izolowanych Indian znad rzeki Envira zrobione w latach 2008 - 2011 (są oni akurat z brazylijskiej strony granicy). Nie są to więc Indianie którzy wkroczyli do wioski Monte Salvado opisanej w powyższym artykule. Indianami tymi są natomiast Indianie Mashco Piro. Może to drobiazg ale organizacja Fenamad informowała o wydarzeniu już wcześniej (a więc przed 23 grudnia), sam czytałem o nim 20 lub 21 lgrudnia, a notkę o tym opublikowałem w internecie 23 października. Jeśli chcecie się więcej dowiedzieć o Mashco Piro to zapraszam do artykułów spod poniższego linku https://amazonicas.wordpress.com/?s=mashco-piro
 
 

Skomentuj