Independent Trader News - tydzień 41

Kategorie: 

Depositphotos

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia.

 

 

1. Chiński lotniskowiec przypłynął do Syrii, by wesprzeć siły rosyjsko-irańskie

Gdy w Białym Domu prezydenci USA i Chin omawiali wzajemne relacje i podkreślali przyjaźń między swymi narodami, chiński lotniskowiec wpłynął do syryjskiego portu Tartus. Dla Pekinu nie stanowi problemu zapewnianie USA o swej przyjaźni i polepszeniu wzajemnych relacji ...a jednocześnie wspieranie Rosji w interwencji militarnej w Syrii. Chińscy politycy potrafią się miło uśmiechać i przyjaźnie witać, a jednocześnie prężą muskuły, pragnąc zaznaczyć obecność swego kraju nie tylko w rejonie Azji, ale pozwalają sobie na militarne i polityczne wsparcie dla interwencji rosyjsko-irańskiej oraz syryjskiego prezydenta Assada.

 

2. USA stara się wykluczyć UE z rozmów pokojowych w Syrii

Amerykański rząd storpedował europejskie propozycje wielostronnej konferencji pokojowej dotyczącej sytuacji w Syrii. Stany Zjednoczone próbują odsunąć Unię Europejską od negocjacji w sprawie wojny domowej podczas gdy to właśnie na kraje UE spada problem uchodźców. 

 

Wielka Brytania, Francja i Niemcy popierają ideę zażegnania kryzysu razem z USA, Chinami, Rosją i Iranem. USA jednak chcą zaprosić do stołu negocjacji wyłącznie Rosję, Iran, Arabię Saudyjską i Turcję. Takie podejście spowodowało konsternację wśród europejskich polityków.

 

3. Jak wygląda „Recovery” (ożywienie gospodarcze) w wykonaniu USA

Linia niebieska - miliony Amerykanów korzystających z kuponów na żywność.

Linia czerwona - odsetek Amerykanów czynnych zawodowo.

źródło: zerohedge.com

4. Chiny uruchamiają CIPS (China International Payment System)

Ludowy Bank Chin uruchomił niezależny od SWIFT, system pozwalający dokonywać międzynarodowych płatności z wykorzystaniem juanów. Przede wszystkim pozwala on na uniezależnienie się od kontrolowanego przez zachód systemu. Co jednak najważniejsze przyśpiesza umiędzynarodowienie juana i zakończenie dominacji dolara na arenie międzynarodowej. 

 

„Ustanowienie CIPS jest ważnym punktem w internacjonalizacji juana. Jest to infrastruktura, która połączy użytkowników juana na całym świecie za pomocą jednego systemu.” – Helen Wong, Prezes Chińskiego HSBC. 

 

CIPS obsługuje płatności w handlu międzynarodowym, inwestycje oraz płatności osobiste. System działa przez 11 godzin dziennie. Do chwili obecnej 19 banków zobligowało się do używania CIPS. Chiny chcą zmniejszyć zależność światowych finansów od systemu SWIFT. Jednocześnie Pekin chce zaznaczyć swoją pozycję na arenie międzynarodowej zwłaszcza w kontekście ogromnych wydatków związanych z budową Jedwabnego Szlaku. 

 

Obecnie juan jest czwartą najpopularniejszą walutą na świecie przy czym jego udział rośnie w błyskawicznym tempie. Trzy lata temu juan był wyłącznie walutą używaną w Chinach i Hong Kongu. Dziś akceptuje się go w ponad 100 krajach.

 

5. Kolejny atak na niemieckie firmy

Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork szuka „podejrzanej” aktywności Deutsche Banku w Rosji. Departament zamierza sprawdzić, czy transakcje opiewające na ponad 6 mld $ przeprowadzone przez DB dla rosyjskich klientów nie były praniem brudnych pieniędzy.

 

DB ma przekazać pełną listę pracowników, którzy brali udział w podejrzanych transakcjach. W śledztwie zostaną też wykorzystane maile i inne dowody. To nie pierwszy skandal, w który może być zamieszany DB. Mimo, że tego typu działania mają sens to wiele wskazuje na fakt, że jest to kolejna próba ataku na niemieckie firmy.


6. Putin stara się zatrzymać kapitał w kraju

Prezydent Rosji właśnie podpisał ustawę, dzięki której Rosjanie mogą zadeklarować jaki majątek posiadają za granicą. Po takiej deklaracji nie grozi im kara więzienia. Obywatele nie poniosą także żadnych konsekwencji finansowych czy podatkowych. Amnestia dotyczy wszystkich, którzy ukrywali przed rosyjskim fiskusem dochody przed 1 stycznia 2015.

 

7. Największy rządowy fundusz inwestycyjny sprzedaje część aktywów.

Norwegia jako jeden z nielicznych krajów na świecie przez ponad dwie dekady wypracowywała permanentne nadwyżki w budżecie. Aby przeciwdziałać nadmiernemu umocnieniu korony nadwyżki lokowano w aktywach zagranicznych poprzez Fundusz Przyszłych Pokoleń.

 

W efekcie niskich cen ropy oraz gazu w roku 2015 Norwegia może odnotować deficyt w efekcie czego po raz pierwszy w historii część aktywów funduszu może zostać sprzedana. Informacja ta  natychmiast przełożyła się na wzrost kursu korony norweskiej. Na koniec sierpnia aktywa funduszu wynosiły 830 mld USD czyli 166% PKB Norwegii. 

 

8. Niemcy nadal nie mogą doprosić się zwrotu swojego złota.

Nie długo miną trzy lata od kiedy Niemcy zażądali zwrotu złota przetrzymywanego w Stanach Zjednoczonych oraz we Francji. Mimo to, do chwili obecnej zwrócono zaledwie 157 ton czyli mniej niż Chiny importują w ciągu miesiąca.

 

9. Szwajcarski WEKO bada manipulacje cenami metali szlachetnych.

Szwajcarski organ nadzoru nad rynkami finansowymi poszedł w ślady niemieckiego Bafinu rozpoczynając dochodzenie w sprawie manipulacji cen złota, srebra, oraz platyny przez UBS, Julius Bear, Deutsche Bank, HDBS, Barlays oraz Morgan Stanley. Śledztwo zapewne ma pokazać, że organy nadzoru robią to do czego zostały powołane. Nie oczekiwałabym jednak konkretnych rezultatów. 

 

10. Ukraina uznana za rosyjską strefę wpływów.

Wygląda na to, że po spotkaniu Putina z Obamą, Stany Zjednoczone uznały Ukrainę za rosyjską strefę wpływów. Jeżeli się to potwierdzi to po dwóch latach wojna domowa może ostatecznie się zakończyć. Na razie spekuluje się, że obecny premier Ukrainy Jaceniuk zostanie zastąpiony przez Siergieja Ljowoczkina, członka bloku opozycyjnego, a jednocześnie byłego szefa administracji prezydenta Janukowycza.

 

Wraz z końcem października Kijów opuści Evelyn Farkas, która przez 5 lat nadzorowała relacje Ukraina - Rosja. Jest to szalenie istotne gdyż czołowa urzędniczka Pentagonu zabezpieczała finansowe wsparcie dla obecnych władz Ukrainy oraz silnie nawoływała do akcji odwetowej przeciwko Rosji.

 

Nie chcę być zbytnim optymistą ale wydaje się, że konflikt na Ukrainie właśnie dobiega końca. 

 

11. Poważne problemy sektora łupkowego w USA.

W efekcie niskich cen ropy naftowej oraz gazu ziemnego drastycznie pogorszyła się sytuacja całego sektora energetycznego w USA. W ciągu ostatnich 6 miesięcy spłata zadłużenia pochłonęła 83% wszystkich przychodów. W roku 2012 było współczynnik ten wynosił 40-50%. Jeżeli ceny ropy  oraz gazu natychmiast nie wzrosną przez Stany Zjednoczone przeleje się fala bankructw w jedynym sektorze, który tworzył miejsca pracy na przestrzeni ostatniej dekady.

 

12.  Cięcia zatrudnienia w największych bankach.

Włoski Unicredit, właściciel PEKAO zwolni 10 000 osób czyli 7% całego personelu. Najwięcej zwolnień będzie przeprowadzonych we Włoszech, Niemczech oraz Austrii. 

Z kolei Niemiecki Deutsche Bank  likwiduje 23 000 etatów czyli 25% ogólnej puli wszystkich zatrudnionych. 

 

13. Problem zadłużenia. 

Kolumna pierwsza - dług w relacji do PKB

Kolumna druga (najważniejsza) - dług w relacji do całkowitych dochodów na poziomie centralnym oraz lokalnym.

Kolumna trzecia - dług w relacji do dochodów rządów centralnych (federalnych)

 

źródło: zerohedge.com 

 

Zespół Independent Trader

Źródło: Independent Trader – Niezależny Portal Finansowy

http://independenttrader.pl/400,independent_trader_news_-_tydzien_41.html

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Independent Trader
Portret użytkownika Independent Trader

Komentarze

Portret użytkownika Time Traveler

Znalezione w sieci, bardzo

Znalezione w sieci, bardzo ciekawe

Co Czeka Świat 2016 r aurelian łasasowski, Tarot
Opublikowany 08.10.2015
https://www.youtube.com/watch?v=hcE3Vwv5Bfw

aurelian łasasowski 1 miesiąc temu
+77seban Niedługo czuję Wybuchnie Ogień w Europie który doprowadzą Migranci ..
Październik 2015 roku !!!! Francja Niemcy najmocniej odczują załamanie
Systemu który fałszywie myśli że będzie miał to pod kontrolą. Sytuacja
już wymyka się spod kontroli w odniesieniu do Exodusu jaki rozpoczął się
pełną mocą. W ruch wejdzie na pewno Wojsko i Siły Bezpieczeństwa
najgorsze że ci ludzie znają Wojnę !!! i będzie im co pokażą niebawem
Obojętne że zginą za kawałek chleba .. masowo będą grabić sklepy
markety pójdą w ruch społeczne patologie rodowitych mieszkańców Francji
Niemiec i podpalą z większą siłą upadający wizerunek UE .. UE upadnie
to się dzieje i przyśpiesza nie zapanują nad tym !!! Tragedia dosłownie
!!! szkoda tych rodzin i ludzi bo nie każdy z nich z pewnością jest zły
..do tego Kryzys na Rynku Finansowym mocniej może uderzyć od strony Chin
i załamać całą giełdę Europejską problem z Rosją na Ukrainie może być
wykorzystany że Rosja machnie ręką i zdobędzie ją !!!! gdy inne kraje
też machną na nią ręką bo wątpię by USA miały na tyle jaja by
interweniowała przeciwko Rosji jeśli to uczynią wybuchnie III Wojna
Światowa a świat jej się spodziewa ! i jest gotowy choćby w planach
militarnych i strategicznych jakie aktualnie mają ogromne znaczenie !
masakra

aurelian łasasowski 1 miesiąc temu
Prognoza z 30 listopada 2012 roku !!! którą odnalazłem na własnym Facebooku

Moja Prognoza z 2012 roku Listopada .. przyznam sam jestem ogromnie zaskoczony gdyż ujrzałem i potomka i potomkinię jakoby dzieci które przyjdą na Świat w Wielkiej Brytanii
Kryzys potrwa do momentu wybuchu Wojny która zdestabilizuje jeszcze bardziej układy polityczne na świecie a tym bardziej przyczyni się do podzielenia Jawnego ! Uni Europejskiej . Kiedy Wojna wybuchnie nikt o Kryzysie nie będzie wspominał. Poza tym w świecie zaznaczy się większy wpływ Natury i Zmian Klimatycznych które nie uratują ratowania upadających sektorów finansowych niektórych krajów Europejskich, więc pompowanie Kasy to karmienia Wilków . Anglia dostanie potomka a raczej potomkinie która odegra ważną rolę w dalszej Przyszłości Królestwa Brytyjskiego. W Polsce będzie gorzej ! niestety tu nie potrzeba kart by to określić ale karty też i o tym wspominają. Ludzie w końcu w PL zaczną wychodzić na ulice a sceny będą przypominać te z Grecji czy Hiszpanii. USA osłabią się gospodarczo i militarna ich potęga przechyli się ostatecznie na dominację Chin które odegrają gł. rolę jako gracza na Arenie Światowej wobec Przyszłości. Ludzie będą jeszcze bardziej skłaniać się ku rzeczom niskim popadając w totalny zanik uczuć i moralności. W kosmosie dojdzie do odkrycia jednak nastąpi to w trakcie trwania wielkiej Wojny. Iran ostatecznie zada cios Izraelowi a inne kraje typu Korea i Chiny wykorzystają postępujący Chaos i zaczną grabić militarnie wraz z Rosją to co w przeszłości wg. ich Historii należało do nich. Nie mam pojęcia na ile moje prognozy są Słuszne i Prawdziwe. Czas odsłoni Karty i odpowie na pytanie które sam stawiam sobie patrząc w nie teraz - Czy okaże się to Prawdą ?- widzę też Papieża Benedykta XVI od długiego czasu i wydarzenie zwiastujące nadejście nowego Papieża poprzez Trzęsienie Ziemi które nawiedzi Rzym i Watykan. Co ma być będzie ... a to co utonie wyniesie nowe.

Skomentuj