Imponująca seria wybuchów na Słońcu

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

W ostatnim tygodniu obserwowaliśmy znaczną aktywność słoneczną, w tym imponującą serię wybuchów klasy M. W ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano aż jedenaście wybuchów klasy M, z których dziesięć pochodziło z regionu AR3576, a jeden z regionu AR3575.

 

Największy z tych wydarzeń, wybuch klasy M2.7, został zaobserwowany 4 lutego. Wybuchy te spowodowały mniejsze zakłócenia radiowe na stronie Ziemi zwróconej w stronę Słońca w momencie każdego z wybuchów. Regiony AR3575 i AR3576, z których pochodziły te wybuchy, charakteryzują się wysoką złożonością magnetyczną, co zwiększa prawdopodobieństwo dalszej aktywności, w tym potencjalnych wybuchów klasy X.

 

Raport NOAA z 6 lutego 2024 r. wskazuje, że aktywność słoneczna była na umiarkowanym poziomie przez ostatnie 24 godziny, z największym zarejestrowanym wydarzeniem klasy M4 zaobserwowanym z regionu 3575.

W tej chwili na tarczy słonecznej znajduje się 10 numerowanych regionów plam słonecznych. Przewiduje się, że aktywność słoneczna będzie umiarkowana z możliwością wybuchów klasy X w pierwszym dniu prognozy, a następnie niska z możliwością wybuchów klasy M i niewielką szansą na wybuchy klasy X w kolejnych dwóch dniach.

 

Obecnie znajdujemy się w 25. cyklu słonecznym, który zaczął się w grudniu 2019 roku. Cykl ten stopniowo przechodzi w fazę maksimum, co oznacza, że możemy spodziewać się zwiększonej aktywności słonecznej, w tym większej liczby wybuchów słonecznych i koronalnych wyrzutów masy.

 

Zjawiska te mogą mieć wpływ na technologię ziemską, w tym na satelity, systemy komunikacyjne i sieci energetyczne, stanowiąc potencjalne zagrożenie. Zwiększona aktywność słoneczna może również prowadzić do spektakularnych zorzy polarnej na większych szerokościach geograficznych. W związku z tym ważne jest śledzenie prognoz i ostrzeżeń dotyczących pogody kosmicznej, aby minimalizować potencjalne ryzyko dla ziemskiej technologii i infrastruktury.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj