Imiona Maria, Nate, Irma i Harvey zostały wykluczone z listy dla huraganów

Kategorie: 

Źródło: NOAA

Nazywanie huraganów ma specjalne zasady przyjęte przez WMO (Światowa Organizacja Meteorologiczna). Nadaje się im imiona męskie i żeńskie, które otrzymują każdego roku po kolei, w kolejności alfabetycznej.

 

Pierwszy huragan na początku roku jest zawsze nazwany na literę A. Jest 6 list imion i każda zawiera 21 możliwości. Jednak jeśli jakiś huragan spowodował znaczne szkody i wysoką śmiertelność, jego nazwa jest całkowicie wyeliminowana z używania i następuje wymiana przychodzi inny. 

 

W ostatnim czasie, WMO doszła do decyzji o wykluczeniu z listy kolejnych imion. Ta wątpliwa nobilitacja spotkała tym razem huragany o nazwie Maria, Nate, Irma i Harvey. Oznacza to, że w przyszłości żaden huragan na Atlantyku nie zostanie tak nazwany. Te imiona zostały zastąpione przez ekspertów z WMO i zamiast nich w kolejce będą czekały Margo, Idalia, Nigel i Harold.

Wszystkie huragany, których imiona usunięto wystąpiły w 2017 roku. Każdy z nich doprowadził do wielkiego zniszczenia. Przejście huraganu Nate w Ameryce Środkowej doprowadziło do śmierci 45 osób, Z kolei huragan Harvey spowodował apokaliptyczną powódź w Teksasie w Stanach Zjednoczonych, która pochłonęła życie 68 osób i spowodowała straty w wysokości 125 miliardów dolarów.

 

Huragan Irma zostanie zapamiętany szczególnie na Florydzie i na wyspach karaibskich, a huragan Maria  uderzył w Dominikę, gdzie zginęło z tego powodu aż 31 osób. Poczynione wtedy straty spowodowały ogromne szkody materialne. W samym Portoryko - liczba ofiar osiągnęła 65 osób.  Decyzję WMO odnośnie wyłączenia tych imion można traktować jako ostateczne potwierdzenie, że sezon huraganów w 2017 był wyjątkowy w swojej działalności.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika tgrgtrgtr

Zapraszam do wspólnego

Zapraszam do wspólnego protestu głodowego żeby chore dzieci zostały pozbawione telewizorów 1 czerwca niech każdy nadaje protest na żywo na YouTube. Razem głodujmy żeby usunięto telewizory z placówek gdzie przebywają chore dzieci.

Skomentuj