Ilość plastiku w oceanie może się potroić w ciągu następnej dekady

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com, YouTube/scn

Ilość plastiku w oceanie może potroić się w trakcie następnej dekady. Zanieczyszczenie plastikiem to tylko jeden z problemów współczesnego świata, prócz tego będziemy musieli zmierzyć się ze wzrostem poziomu mórz, ociepleniem oceanów oraz zanieczyszczeniem środowiska.

W raporcie, sporządzonym m. in. przez prof. Edwarda Hilla z brytyjskiego National Oceanography Centre, wskazano na obawy dotyczące środowiska naturalnego. Przede wszystkim są to obawy dotyczące tworzyw sztucznych znajdujących się w oceanach, które według przewidywań potroją swoją ilość w latach 2015–2025.

Raport podkreśla jednak, że ocean jest narażony na wiele różnych rodzajów zanieczyszczeń – w tym pozostałości po pestycydach i nawozach z gospodarstw rolnych, czy narażony na działanie toksyn przemysłowych, takich jak PCB i farmaceutyki.

Nie są to jednak jedyne zagrożenia dla oceanów – poważnym problemem dla środowiska jest również ocieplanie oceanów i wzrost poziomu mórz na całym świecie.  Kolejne niebezpieczeństwo to fakt, że morze jest ściśle związane z przemysłem, nie tylko rybołówczym, lecz także z wydobywaniem ropy naftowej oraz innych cennych surowców mineralnych.

Naukowiec brytyjskiego Ministerstwa Środowiska, Ian Boyd, powiedział: „Istnieje ciągły proces poszukiwania nowych zasobów do wykorzystania w oceanach. To dzieje się to szybciej, niż my, naukowcy, możemy nadążyć.”

Profesor Boyd dodał również, że elektrownie, przemysł naftowy i firmy wydobywcze chcą działać na niezbadanych obszarach oceanu. 

„Naukowcy muszą dostać się tam szybciej niż te konceny, aby wprowadzić odpowiednie regulacje w celu ochrony środowiska.”

Naukowcy alarmują, że stan mórz wygląda niepokojąco. Jeśli nie zahamujemy postępującego zanieczyszczenia oceanów, może to drogo kosztować całą planetę.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)


Komentarze

Portret użytkownika Cassie

Bo ci wszyscy którzy rządzą

Bo ci wszyscy którzy rządzą światem nie żądzą dla dobra człowieka, tylko dla dobra własnych kieszeni, tych tylko i wyłącznie tych na górze. Oni zawsze mają dla siebie "jakąś"  dobrą alternatywe. Reszta to dla nich tylko teatrzyk z pacynkami... Czyli my wszyscy... 

Portret użytkownika Akamai

Przerażający widok.

Przerażający widok.

Nie rozumiem dlaczego nadal jest przyzwolenie na stosowanie nieulegających biodegradacji plastikowych opakowań i butelek.

I to w czasach kiedy jedną unijną dyrektywą można wyeliminować z rynku na przykład klasyczne żarówki, albo zmienić krzywiznę ogórka. 

Nie pojmuję tego. Sad

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Skomentuj