Ilość plastiku w oceanie może się potroić w ciągu następnej dekady

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com, YouTube/scn

Ilość plastiku w oceanie może potroić się w trakcie następnej dekady. Zanieczyszczenie plastikiem to tylko jeden z problemów współczesnego świata, prócz tego będziemy musieli zmierzyć się ze wzrostem poziomu mórz, ociepleniem oceanów oraz zanieczyszczeniem środowiska.

W raporcie, sporządzonym m. in. przez prof. Edwarda Hilla z brytyjskiego National Oceanography Centre, wskazano na obawy dotyczące środowiska naturalnego. Przede wszystkim są to obawy dotyczące tworzyw sztucznych znajdujących się w oceanach, które według przewidywań potroją swoją ilość w latach 2015–2025.

Raport podkreśla jednak, że ocean jest narażony na wiele różnych rodzajów zanieczyszczeń – w tym pozostałości po pestycydach i nawozach z gospodarstw rolnych, czy narażony na działanie toksyn przemysłowych, takich jak PCB i farmaceutyki.

Nie są to jednak jedyne zagrożenia dla oceanów – poważnym problemem dla środowiska jest również ocieplanie oceanów i wzrost poziomu mórz na całym świecie.  Kolejne niebezpieczeństwo to fakt, że morze jest ściśle związane z przemysłem, nie tylko rybołówczym, lecz także z wydobywaniem ropy naftowej oraz innych cennych surowców mineralnych.

Naukowiec brytyjskiego Ministerstwa Środowiska, Ian Boyd, powiedział: „Istnieje ciągły proces poszukiwania nowych zasobów do wykorzystania w oceanach. To dzieje się to szybciej, niż my, naukowcy, możemy nadążyć.”

Profesor Boyd dodał również, że elektrownie, przemysł naftowy i firmy wydobywcze chcą działać na niezbadanych obszarach oceanu. 

„Naukowcy muszą dostać się tam szybciej niż te konceny, aby wprowadzić odpowiednie regulacje w celu ochrony środowiska.”

Naukowcy alarmują, że stan mórz wygląda niepokojąco. Jeśli nie zahamujemy postępującego zanieczyszczenia oceanów, może to drogo kosztować całą planetę.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Cassie

Bo ci wszyscy którzy rządzą

Bo ci wszyscy którzy rządzą światem nie żądzą dla dobra człowieka, tylko dla dobra własnych kieszeni, tych tylko i wyłącznie tych na górze. Oni zawsze mają dla siebie "jakąś"  dobrą alternatywe. Reszta to dla nich tylko teatrzyk z pacynkami... Czyli my wszyscy... 

Portret użytkownika Akamai

Przerażający widok.

Przerażający widok.

Nie rozumiem dlaczego nadal jest przyzwolenie na stosowanie nieulegających biodegradacji plastikowych opakowań i butelek.

I to w czasach kiedy jedną unijną dyrektywą można wyeliminować z rynku na przykład klasyczne żarówki, albo zmienić krzywiznę ogórka. 

Nie pojmuję tego. Sad

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Skomentuj