Ile faktycznie ważą chmury

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Chmury wydają się być czymś lekkim. Jest to jednak mylące uczucie. Eksperci policzyli, ile faktycznie ważą chmury.

Chmury składają się głównie z gazów i milionów maleńkich kropelek wody, które tworzą się, gdy woda skrapla się wokół cząstki „nasiona”. Istnieje kilka sposobów mierzenia ciężaru chmury. Konieczne jest zważenie pary wodnej, z której się składają. Trzeba także wiedzieć, jak ciasno upakowane są kropelki.

Przez kilka lat jeden z badaczy najpierw mierzył rozmiar cienia chmur i szacował jego wysokość. Następnie na podstawie wcześniejszych badań oszacowano gęstość kropelek wody. Okazało się, że w chmurze może byc około 550 ton wody. To mniej więcej waga 100 słoni!

 

Oczywiście różne rodzaje chmur mają różną wagę. Na przykład chmury Cirrus są znacznie lżejsze, ponieważ mają znacznie mniej wody na jednostkę objętości. A chmury cumulonimbus są zwykle znacznie cięższe.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj