Idealna kulistość Słońca zaskoczyła naukowców

Kategorie: 

SDO - NASA

Astronomowie odkryli, że kształt Słońca jest bardziej regularny niż mogłoby się wydawać. Naukowcy oczekiwali, że dokładnie dane z nowoczesnych urządzeń kosmicznych potwierdzą to, co obserwowaliśmy wielokrotnie, spłaszczenie na biegunach. Jednak dane potwierdziły, że pobliska nam gwiazda jest najdoskonalszą sferą, jaką znamy w naturze.

 

Wszystkie planety podlegające ruchowi obrotowemu mają ten efekt. Pomiar odległości od bieguna do bieguna różni się odległości na równiku. Do planet skalistych nie ma, co tego porównywać, ale już do gazowych gigantów jak najbardziej. Obserwacje poczynione podczas obserwacji Jowisza wykazały, że średnica planety jest o 7% większa na równiku. Dlatego naukowcy byli zszokowani, gdy okazało, się, że różnica istnieje, ale wynosi 10 kilometrów.

 

To tak jakby na piłce do koszykówki różnica pomiaru między dwoma wymiarami wynosiła równowartość wielkości włosa ludzkiego. Ziemska nauka od zawsze starała się jakoś zwymiarować Słońce. Długo nie było to możliwe ze względu na zakłócenia atmosferyczne. Dlatego właśnie badacze z Uniwersytetu na Hawajach pod przewodnictwem dr Jeffreya Kuhna, jako źródło danych wybrali satelitę solarnego SDO.

 

Efekt analiz ponad 15 tysięcy zdjęć wskazał na idealną kulistość Słońca zamiast na efekt spłaszczenia. Składająca się głównie z gazu gwiazda okazała się bardziej kulista niż planety skaliste jak Ziemia czy Mars. To kolejne niezwykłe odkrycie, jakiego dokonano dzięki przebywającej w przestrzeni kosmicznej  sondzie. Umieszczona na orbicie w lutym 2010 roku Solar Dynamics Observatory pomogła już odkryć nieznaną wcześniej naturę rozbłysków słonecznych emitujących duże ilości promieniowania UV. Idealna kulistość Słońca to zapewne to nie ostatnie odkrycia dokonane dzięki SDO.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika vit

Czy ktos z was tak we

Czy ktos z was tak we wszystko watpiacych zastanawial sie dlaczego mimo tylu gwiazd i naszego Słonca w próżni kosmicznej jest lodowato zimno ???! A przeciez powinno byc odwrotnie ,upał jak cholera :-)Nie bójmy sie prawdy bo ta ktora juz niedługo bedzie ujawniona zwali z nóg najwiekszych sceptyków,a i niejednemu juz co nieco wiedzacemu zburzy caly dotychczasowy matrixowy swiat !

Portret użytkownika Lem Jaskiniowy

dlaczego niby powinno być

dlaczego niby powinno być odwrotnie skoro światło, alfy i wiatry słoneczne nie napotykają na przeszkodę (jest próżnia)?
ciepło się robi gdy pojawia się przeszkoda (odbiornik) na którym fala/cząstka rozladowuje energię.
 
albi źle postawiłeś kwestię, albo nie było Cię na tej lekcji.
 

Portret użytkownika edmar

W kosmosie - a my to gdzie

W kosmosie - a my to gdzie niby jesteśmy?Ciepło to skutek, nie jakiś odzielny byt. Jeżeli w przestrzeni kosmicznej umieścisz coś co pochłania promieniowanie ale je nie wydala no to masz ciepło w tym czymś.Jeżeli Ziemię lekko odalisz od Słońca no to będzie zimniej, odwrotnie zrobisz będzie cieplej.W kosmosie nie jest ani zimno ani ciepło jest raczej hmm... dużo miejsca.

Pozdrawiam !STRACH  odbiera  rozum,    STRACH  zabija  duszę !

Portret użytkownika syriues

A co jesli ten wlos ludzki

A co jesli ten wlos ludzki jest dluzszy niz ta pilka ?Znalem dziewczyny co mialy warkocze do pasa.I co z tego ze ziemia jest okragla?To i tak wszystko jest iluzja,zamiast uwierzyc w to ze jest super,i zycie to cud,my uwielbiamy drazyc dziure niewiadomo w czym.To jest chore,swiat jest chory,naukowcy chorzy,ludzie tez sa chorzy.My potrzebujemy lekarstwa i sobie uswiadomcie ze tak jest.Lekarstwo to nie jest koniec swiata ani nowy poczatek.Lekarstwem jest to cos ,wydaje mi sie ze to prawda jest tym lekarstwem

Pozdrawiam !STRACH  odbiera  rozum,    STRACH  zabija  duszę !

Portret użytkownika Czy macie mózg?

Natura jest idealna, ona

Natura jest idealna, ona nigdy się nie myli i nie tworzy czegoś bez potrzeby więc jeżeli coś jest idealnie okrągłe to widocznie po coś musi byćcierń, Gratuluje ci wyobraźni że niby HAARP'em kontrolujemy wygląd gwiazy? My człowieki nie mamy takiej siły. Natura jest najsilniejszą mocą i siłą więc człowiek w porównaniu z tą siłą człowiek jest nikim, bakterią, roztoczem, mikroskopijnym organizmem.

Strony

Skomentuj