IBM wysyła latającego robota na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Kategorie: 

Źródło: Airbus

Firmy Airbus oraz IBM stworzyły latającego robota o nazwie CIMON (Crew Interactive Mobile Companion), który jest wielkości piłki lekarskiej i posiada wbudowaną sztuczną inteligencję. Jak donoszą twórcy, CIMON ma stać się pierwszym „latającym mózgiem” w kosmosie, ponieważ planuje się go wysłać na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

 

Robot został stworzony po to, by pomóc astronautom podczas misji między czerwcem a październikiem bieżącego roku. Urządzenie używa swojej sieci neuronowej, dzięki której między innymi może rozpoznawać twarze oraz głosy ludzi.

 

Głównym zadaniem CIMONa będzie zapewnienie większego bezpieczeństwa na pokładzie ISS dzięki wczesnemu ostrzeganiu w przypadku występowania problemów technicznych. Twórcy sądzą, że robot stanie się po części członkiem załogi, ponieważ stworzono dla niego „twarz”, która nadaje mu bardziej ludzki wizerunek.

Twór IBM nie będzie pierwszym robotem na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – przykładowo w 2011 roku NASA wysłała tam robota o nazwie Robonaut, który został zaprojektowany do wykonywania prostych czynności, takich jak czyszczenie części stacji. To co jednak wyróżnia CIMONa, to jego zaawansowanie technologiczne, które umożliwi mu znacznie bardziej skomplikowaną pracę.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika debaucher

Pamiętacie Pana Kleksa?

Pamiętacie Pana Kleksa? Informacyjna Kula-Szpiegula Lol

Jeśli ta stacja jest prawdziwa,to nie boją się,że szpiegula pierd...nie o ścianę,zrobi dziurę i ....sssyyyykk - dekompresja Smile

Ale oni na tej stacji zawsze tacy wyluzowani,uśmiechnięci jajcarze...

Każdy ma z tego życia dokładnie tyle,ile SAM sobie weźmie.

Portret użytkownika komentator

Pie...lenie kotka za pomocą

Pie...lenie kotka za pomocą młotka.

Skoro ta tzw. sztuczna ynteligencja taka ynteligentna, to czemu nie potrafi prowadzić pojazdów, czemu nie potrafi chodzić i wykonywać wielu czynności, które nawet ograniczony umysłowo imigrant jest w stanie zrobić?

Jarają się tym, a to wszystko g...no warte.

Skomentuj