IBM przedstawił swój pierwszy komercyjny komputer kwantowy

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Podczas targów elektroniki CES w Las Vegas, firma IBM zaprezentowała pierwszy komercyjny komputer kwantowy, przeznaczony do użytku poza laboratorium. 20-kubitowy system IBM Q łączy w sobie klasyczne i kwantowe elementy, dzięki czemu powinien doskonale sprawdzać się w działalności badawczej i biznesowej.

Firma IBM opisuje swoje najnowsze dzieło jako "pierwszy w pełni zintegrowany uniwersalny system obliczeń kwantowych, przeznaczony do użytku naukowego i komercyjnego", lecz warto pokreślić, że maszyna może nie być wystarczająco wydajna dla większości komercyjnych aplikacji. W związku z tym IBM zaznacza, że jest to zaledwie początek prób skonstruowania maszyny, zdolnej do radzenia sobie ze skomplikowanymi problemami.

 

Dyrektor działu IBM Research, Arvind Krishna, podkreśla, że opracowanie systemu IBM Q jest dużym krokiem naprzód w kierunku komercjalizacji obliczeń kwantowych. Krishna dodaje, że firmie zależy na wyciągnięciu nowej technologii poza laboratoria badawcze i opracowaniu praktycznych aplikacji kwantowych dla biznesu i nauki.

 

IBM postrzega swój nowy komputer niemal jak dzieło sztuki, ale przynajmniej jeśli chodzi o wizualność, kwantowa maszyna faktycznie prezentuje się okazale. IBM Q to szczelne, wysokie i szerokie na około 2,7 metra pudełko, z wiszącym po środku kwantowym "żyrandolem". Wszyscy chętni do zakupu muszą jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż w najbliższym czasie maszyna będzie dostępna jedynie dla osób współpracujących z firmą.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Skomentuj