IBM i Moderna łączą siły, aby stworzyć cyfrowy paszport szczepień

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

IBM nawiązał współpracę z firmą Moderna, producentem szczepionek na chorobę Covid-19. Jej celem, ma być stworzenie technologii, zdolnej do śledzenia ilości zaszczepionych ludzi, w czasie rzeczywistym przy użyciu sztucznej inteligencji. Czy rozwiązania rodem z Chin dotarły już do Stanów Zjednoczonych?


Dobrym przykładem ich partnerstwa, jest ujawniony niedawno program pilotażowy Covid-19 Digital Health Pass, który ma funkcjonować w Nowym Jorku. Digital Health Pass, opiera się na kodach QR i w dużym stopniu przypomina ona analogiczne projekty chińskich władz. W literaturze marketingowej, IBM Digital Health Pass opisano jako „inteligentny sposób powrotu do społeczeństwa”, który umożliwia ludziom „powrót do zajęć i rzeczy, które kochają”. Nie wykluczone, że w razie udanych testów tej technologii, wkrótce zostanie ona rozszerzona na resztę stanów.

Aplikacja do śledzenia stanu zdrowia jest tylko jedną z wielu aplikacji opartych na architekturze blockchain, z których IBM będzie korzystać w ramach partnerstwa z Moderną. Planowo, powstaną również usługi Blockchain Transparent Supply i Food Trust, które wykorzystają technologię Hyperledger do udostępniania danych dotyczących „wiarygodności” łańcucha dostaw i pozyskiwania żywności klientom korporacyjnym. 

 

Uzupełnieniem tych usług, zajmie się system płatności transgranicznych IBM Blockchain World Wire, który będzie służył do „poprawy” widoczności łańcucha dostaw oraz zarządzania i administrowania szczepionkami w czasie rzeczywistym. Póki co, korzystanie z tego typu technologii ma być "dobrowolne". Trudno jest jednak mówić o jakiejkolwiek dobrowolności, w sytuacji gdy wiele z nowojorskich firm, stadionów i teatrów nie będzie mogło działać bez korzystania z tej aplikacji.

 

Gubernator Nowego Jorku, Andrew Cuomo domagał się niedawno aby wszyscy pracownicy i widzowie uczestniczący w wydarzeniach kulturalnych i sportowych, okazali negatywny wynik testu PCR przeprowadzony 72 godziny od wydarzenia. Do tego, dochodzi jeszcze zbieranie danych kontaktowych wszystkich obecnych. Partnerstwo IBM z Moderna umożliwia realizację wielu z tych wymagań dyskretnie i przy minimalnym zamieszaniu dla ogółu populacji, która jest już przyzwyczajona do rozwiązywania swoich problemów przy pomocy stosownej aplikacji na smartfony.

 

Warto przypomnieć, że jeszcze na początku stycznia informowaliśmy o bardzo podobnym systemie funkcjonującym na terenie Chin. Po zaledwie roku od wprowadzenia tam systemu automatycznej kwarantanny, pojawiły się tam pierwsze branże, z których wykluczono ludzi bez stosownej aplikacji i kodu QR. Wszystko to, za sprawą wprowadzenia do obiegu aplikacji Alipay Health Code. Program wykorzystuje duże zbiory danych do automatycznego wyciągania wniosków na temat tego, czy ktoś jest zagrożony zarażeniem. Po tym, gdy użytkownicy wypełnią formularz w Alipay z danymi osobowymi, oprogramowanie generuje kod QR w jednym z trzech kolorów. Zielony kod umożliwia jego posiadaczowi nieograniczone poruszanie się. Osoba z żółtym kodem, może zostać poproszona o pozostanie w domu przez siedem dni. Kolor czerwony oznacza natomiast bezwarunkową dwutygodniową kwarantannę.

Warto przypomnieć, że zarówno firma odpowiedzialna za stworzenie aplikacji, jak i chińscy urzędnicy, nie wyjaśnili szczegółowo w jaki sposób system klasyfikuje ludzi. Wiadomo natomiast, że gdy tylko użytkownik przyzna oprogramowaniu dostęp do danych osobowych, fragment kodu oznaczony jako „reportInfoAndLocationToPolice” wysyła lokalizację takiej osoby, nazwę miasta i numer kodu identyfikacyjnego na serwer. Wysłanie tych informacji, następuje za każdym razem, gdy indywidualny kod QR zostaje zeskanowany. Jest to nic innego jak zautomatyzowane narzędzie do inwigilacji i najwyraźniej, niemal identyczne rozwiązania wkraczają na terytorium Stanów Zjednoczonych. Aż strach pomyśleć kiedy polskie Protego Safe stanie się niezbędnym elementem funkcjonowania w "nowym ładzie".

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

"Cyfrowy paszport szczepień"

"Cyfrowy paszport szczepień" To jest ten sam wstrętny odprysk tzw. demokracji "zachodu" Ta zaś tylko po wstępnej analizie NIE ISTNIEJE ! ZAMORDYZM i KŁAMSTWO, MATACZENIE i ZMYŚLENIE prosto z rękawa wytrząsane, to jest dzisiaj tzw. "Zachodnia wolność demokracji" Przykład ? Spokojnie sobie zobacz treści WUPETÓW i ŁONETÓW BAGNA śmierdzącego.Jeśli to, nic nie powie, to nic ci już nie jest w stanie powiedzieć. 

Portret użytkownika Ostry

Ściągnę scracowane po

Ściągnę scracowane po miesiącu z torentow... A tak na serio to i tak nie pyknie cały plan. Jak bardzo by nie chcieli złapać za ryj w końcu kolejny potop czy inny czyściec ten syf wypleni, a dobra energia będzie tworzyć od nowa. Czerpcie z miłości ile się da, i nie dołujcie się nawet jeśli jutro będzie trzeba opuscic ten pojazd zwany ciałem, jak będziecie chcieli to dostaniecie nowy model Wink no chyba że natruliscie za dużo, wtedy destylacja jak jeszcze coś z tego do się wykrzesać haha, pozdro. 

Dyskusja to wymiana argumentów i własnych poglądów. Możesz się z nimi zgadzać lub nie. Ale jeżeli potrafisz tylko bluzgać, wyzywać i siać zamęt, rozważ karierę w Antifie. Bo tu jej nie zrobisz Wink

Strony

Skomentuj