Huragany są dwukrotnie silniejsze niż 50 lat temu

Kategorie: 

Źródło: NASA

Według nowych badań ocieplenie oceanów powoduje powstawanie znacznie silniejszych huraganów. Żywioły te zauważalnie zyskują na rozmiarach, prędkości wiatru i częściej niż kiedyś prowadzą do potężnych zniszczeń. 

 

Policzono, że huragany docierające na Bermudy, zwiększyły prędkość wiatru ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 66 lat. Zdaniem naukowców dzieje się tak z powodu wzrostu temperatury oceanów w regionie, który nastąpił w wyniku zmian klimatu.

 

Jest to jednak tylko jedna z hipoteza. Niedawno odkryto, że przyczyną ocieplenia oceanów może nie być „globalne ocieplenie” a tysiące podwodnych wulkanów. Jednak najbardziej wspierana przez polityków teoria zakłada, że winne jest ocieplenie, które wywołał rzekomo człowiek. 

Naukowcy odkryli, że w promieniu 100 kilometrów od Bermudów średnia maksymalna prędkość huraganów wzrosła z 56 do 117 km/h co nastąpiło między 1955 a 2019 rokiem. Odpowiada to wzrostowi o 10 km/h co dziesięć lat.

 

W tym czasie, jak wynika z danych zebranych przez Bermudy Institute of Ocean Sciences, temperatura powierzchni mórz w regionie również wzrosła o 1,1 stopnia Celsjusza. 

Naukowcy już wcześniej wiedzieli, że wyższe temperatury powierzchni morza powodują silniejsze cyklony tropikalne. Jednak nowe dane pokazują, że temperatury pod powierzchnią morza również odgrywają kluczową rolę w powstawaniu tych burz.

 

Na obecne prognozy dotyczące huraganów duży wpływ mają temperatury powierzchni morza. Jednak naukowcy odkryli, że temperaturę górnych 50 metrów słupa wody można wykorzystać do dokładniejszego przewidywania ich intensywności. 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Skomentuj