Huragany przyczyniają się do ekspansji gatunków inwazyjnych

Kategorie: 

Źródło: NOAA

Powodzie i fale sztormowe wywoływane przez seryjnie pojawiające się ostatnio huragany, zmuszały ostatnio do opuszczenia swoich domów nie tylko tysiące ludzi, ale też setki inwazyjnych gatunków żyjących w środowisku wodnym. 

 

Amerykańscy naukowcy z US Geological Survey, spędzili ostatnie miesiące, tworząc nowe mapy powodzi na skutek burz, aby pomóc biologom prześledzić gdzie może migrować ponad 200 gatunków inwazyjnych, w tym pytony tygrysie, aligatory i ślimaki, które mogły poruszać się na znaczne odległości dzięki takim huraganom jak zeszłoroczne „Harvey”, „Irma”, „Maria” i "Nate". 

 

Agencja USGS stworzyła cztery interaktywne mapy dla każdego z największych huraganów, które nawiedziły USA w 2017 roku, tak aby śledzić ewentualne drogi migracji gatunków inwazyjnych. Mapy pokazują gdzie w czasie burz połączyły się jeziora, rzeki, strumienie i innych rozlewiska wody. To pozwala zrozumieć w jaki sposób zwierzęta te mogły zmienić swój habitat.

Potwierdzono na przykład występowanie w wodach wokół Houston ryb z gatunku sumów, które pochodzą z Ameryki Południowej. Lokalni wędkarze byli zdumieni wyławiając rybę wyglądająca na prehistoryczną, która rzeczywiście jest żywą skamieliną. Dzięki mapom USGS ustalono, że ryby dostały się z okolic San Jacinto do Galveston.

 

Migracja tych słodkowodnych sumów była możliwa dzięki temu, że na skutek huraganu woda słona mieszała się ze słodką powodując, że środowisko wodne było sprzyjające dla przetrwania takiego migrującego gatunku.

 

Zazwyczaj Zatoka Meksykańska ze swoją słoną wodą działa jako bariera, która zapobiega gatunki słodkowodnym, aby poruszały się wzdłuż wybrzeża. Ale ta bariera została chwilowo utracona i gatunki słodkowodne były w stanie przemieścić się w nowe miejsca, korzystając z okazji jaką dawały im huragany.

 

Modele pokazujące jak łączone są drogi wodne i w jakie są łączone rozlewiska, pozwalają określić, gdzie mogły przenieść się niektóre gatunki inwazyjne. Ta wiedza jest kluczowa, aby być w stanie podejmować próby ratowania lokalnego środowiska którego balans została w ten sposób poważnie zagrożony.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj