Huragan Patricia stał się pierwszym w historii huraganem kategorii 6

Kategorie: 

Źródło: twitter

Huragan Patricia, który uderzył niedawno między innymi na Meksyk i południowe stany USA, stał się najpotężniejszym huraganem w historii śledzenia huraganów. Meteorolodzy z USA zaproponowali potem zmianę skali pomiaru uszkodzeń huraganów, która przyjęła się w latach 70 ubiegłego wieku, a wymyśloną przez Herberta Saffira i Roberta Simpsona.

 

Skala ta, stosowana od 1973 zawiera 5 kategorii i jest oparty na prędkości wiatru w centrum wiru i wysokości fali powodziowej. Maksymalna kategoria piąta jest przypisany do huraganu, gdy prędkość wiatru przekracza prędkość 70 m/s. Szkody spowodowane przez ten huragan są uważane za katastrofalne. Sugeruje to konieczność ewakuacji ludności z obszarów przybrzeżnych, ze względu na możliwość zniszczenia wszystkiego i zdarcia do gołej ziemi każdej infrastruktury z betonową włącznie.

 

Huragan Patricia okazał się jednak nowego rodzaju zjawiskiem. Zarejestrowana prędkość wiatru stałego wynosiła aż 90 m/s, a w porywach nawet do 110 m/s. To aż o 20 m/s większa prędkość niż maksymalne kryterium dla huraganu piątej kategorii.

Oko huraganu Patricia - źródło: NASA

Ponadto w przypadku huraganu Patricia prędkość wiru ewoluowała od pierwszej do piątej kategorii w zaledwie jeden dzień. Naukowcy proponują, aby dodać do skali Saffira-Simpsona kolejną, szóstą kategorię, w celu określania najbardziej potężnych huraganów, których niestety nie brakuje w ostatnich latach na oceanach świata.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Wujek21

Domenic napisał: Nie wiem

Domenic wrote:

Nie wiem dlaczego, ale gdy zobaczyłem wczoraj księżyc koło godz. 17 poczułem jakiś niepokój, że stanie się coś złego, że żywiołoy wezmą górę...

 
Może za rzadko wyglądasz przez okno i nie widziałeś nigdy wschodu księżyca...

Portret użytkownika Ricelord

Skoro piąta kategoria

Skoro piąta kategoria skali Saffira-Simpsona opisuje huragany o prędkości wiatru od 70 m/s wzwyż i nie określa maksymalnej wartości to Patricia wciąż zalicza się do piątej kategorii.  Szósta kategoria nie została jeszcze stworzona i jest na razie tylko sugestią.  Jak w takim razie może to być pierwszy huragan szóstej kategorii skoro taka kategoria jeszcze nie istnieje?
Zauważyłem, że ostatnio autorom artykułów na tym portalu zaczęła się udzielać mentalność faktu.  Szczególnie w tytułach.

Skomentuj