Huragan Ophelia zawędrował najdalej na wschód w historii! Poważne zagrożenie dla Azorów oraz Irlandii

Kategorie: 

Źródło: NASA

Huragan Ophelia zawędrował rekordowo daleko na wschód i obecnie zagraża archipelagowi Azory oraz Irlandii. Uderzenie huraganu w zamieszkałe obszary może nastąpić dziś w nocy.

Ophelia jest oficjalnie pierwszym huraganem, który zawędrował rekordowo daleko na wschód (26,6°W). Obecnie jest huraganem 3 kategorii. Oznacza to, że w obrębie jego oddziaływania wieje stały wiatr z prędkością 185 km/h. Spodziewane jest osłabnięcie huraganu po wejściu na ląd i powinien uderzyć w Wyspy Brytyjskie już jako sztorm tropikalny. Jest to jednak nadal ekstremalnie niebezpieczne zjawisko pogodowe.

 

Wczoraj huragan Ophelia znajdował się około 335 km od Azorów. Minimalne zarejestrowane ciśnienie tego niżu to 960 hPa. System pogodowy przemieszcza się z prędkością  około 41 km/h.  Huragan powinien kontynuować ruch w kierunku północno-wschodnim. Archipelag Azory zostanie zaatakowany w ciągu 12h.

Centrum tego huraganu nie powinno dotrzeć nad Irlandię czy Wielką Brytanię, ale z pewnością wyspy brytyjskie doświadczą ekstremalnych wichur. Irlandia ogłosiła już alert pogodowy i trwa zabezpieczanie miejscowości nadmorskich. 

 

Jest to już dziesiąty poważny huragan w 2017 roku w tym sezonie pobijając poprzedni rekord z 1878 roku kiedy wystąpiło 8 huraganów. Jest to bardzo niszczycielski sezon i prawdopodobnie najbardziej kosztowny bo straty już są szacowane na ponad 186,8 miliardów dolarów. Większość była związana z trzema największymi huraganami sezonu - Harvey, Irma i Maria.

 

Ten sezon huraganów jest również pierwszym od sześciu lat, w którym wystąpiło wiele huraganów kategorii 5. Ten sezon jest jedynym w historii, w którym wystąpiły aż trzy takie huragany Irma, Jose i Maria. Sezon huraganów oficjalnie rozpoczyna się 1 czerwca i kończy 30 listopada. Jest zatem jeszcze dużo czasu na więcej tego typu zjawisk.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Fish

Mieszkam w irlandii srodkowej

Mieszkam w irlandii srodkowej, od rana ludzie w panice wykupuja wode ,zywnosc itp. Ludzie przerazeni, bo po raz pierwszy od 50lat jest tak wysokie zagrozenie.Dwa lata temy byl huragan, byl klasyfikowany kolorem zoltym,dokonal on ogromnych szkod,przez cofke z oceanu wiele terenow i domow zalala woda, teraz mamy kolor czerwony zagrozenia oznacza on ze kazdy kto wyjdzie w taka wichure moze zginac,oznacza on najwyzszy poziom zagrozenia zycia,mieszkam tutaj od 12 lat i takiej paniki i zagrozenia jescze nie widzialem ! Irlandia to kraj rolniczy,wiekszosc domostw znajduje sie na terenach wiejskich,malo tutaj blokow czy wiezowcow,70% domostw to domki jednorodzinne, wiec jak slupy elektryczne sie znowu zwala na drogi to przez dwa tygodnie ludzie beda w doslownie w dupie. Dam znac jutro jak sytuacja wyglada, o ile internet bedzie latał... pozdrawiam wszytskich Wink

Skomentuj