Huragan Maria uszkodził tamę na Puerto Rico. Trwa ewakuacja 70 tysięcy mieszkańców

Kategorie: 

Źródło:

Mimo, że huragan Maria przeszedł już nad Puerto Rico, poziom zagrożenia związanego z jego aktywnością nadal pozostaje wysoki. Teraz problemem jest przeciekająca tama na jeziorze Guajataca, której pęknięcie może wywołać nagłą powódź.

W sumie ewakuacje objęły aż 70 tysięcy mieszkańców. Wybudowana przed 80 laty tama, może nie wytrzymać naporu wody z jeziora, którego tafla wzrosła nagle na skutek potężnych opadów towarzyszących huraganowi. Konstrukcja tamy została z dnia na dzień poddana najpoważniejszemu testowi w jej dziejach.

Wzrost poziomu wody w jeziorze Guajataca

Władze lokalne określają sytuację z tamą Guajataca jako ekstremalnie niebezpieczną. Nie wiadomo czy pojawiły się jakieś pęknięcia na tamie, ale władze potwierdzają, że doszło do uszkodzenia struktury obiektu. Niektórych mieszkańców zagrożonych obszarów planuje się czasowo przewieść z wyspy na kontynent do USA.

Niestety prognozy pogody nie są sprzyjające i w Puerto Rico spodziewane są kolejne obfite opady. Mogą one dodatkowo podnieść poziom wody w jeziorze, co utrudni stabilizację sytuacji w obrębie jeziora i tamy Guajataca.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Jasna

Ludzie z wszystkich wysp

Ludzie z wszystkich wysp lezace na atlantyku powinni opuscic je gdyz te huragany to dopiero poczatek dalszych kataklizmow. Te wyspy zostana zatopione do 30 m i wiecej pod woda a w  Mexsyku nastapi pekniecie tektoniczne ,ze powstanie rysa wzdloz kontynentu i go odlaczy od USA.

Skomentuj