Huragan Maria osiągnął 5 kategorię! Kolejny kataklizm na Karaibach

Kategorie: 

Źródło: NOAA

Tegoroczny sezon huraganów zostanie zapamiętany na długo. Karaiby zostały właśnie zaatakowane kolejnym huraganem 5 kategorii. Nosi on imię Maria i jeszcze parę dni temu był huraganem 3 kategorii. Niestety ciepła powierzchnia oceanu w miejscu gdzie znajduje się obecnie ta wielka burza będzie raczej wzmagać jego siłę.

Huragan Maria uderzył w wyspę Dominika na Morzu Karaibskim, gdzie spowodował ogromne zniszczenia, porównywalne z tym co Irma zrobiła z Saint Martin. Władze wyspy wezwały już o pomoc ludowi Dominiki, dotkniętemu tragedią.

Przed uderzeniem w Dominikę, huragan Maria nieszczęśliwie wzrósł do najwyższej 5 kategorii. Oznacza to, że prędkość wiatru przekracza 260 km/h. To drugi po Irmie tak silny huragan w tym roku. Wiatr w porywach osiągał nawet 287 km/h. Jest to wicher powodujący całkowite zniszczenia.

Potężny huragan Maria dotarł już też do francuskiego terytorium zależnego, Gwadelupy. Uderzając w wyspę żywioł również osiągnął maksymalną, piątą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Zarejestrowano gwałtowny wiatr wiejący w porywach z prędkością 274 km/h. Niemal całe Antyle Francuskie doświadczyły katastrofy. Obecnie trwa ewakuacja Gwadelupy i Martyniki.

Huragan przesuwa się obecnie w kierunku północno-zachodnim z prędkością 15 km/h. Zagrożone są min. Brytyjskie i Amerykańskie Wyspy Dziewicze, a także Martynice, Antigua, Barbuda oraz Puerto Rico. Obecnie wszystko wskazuje na to, że huragan nie dotrze do zniszczonej przez Irmę Florydy, ale niemal całe wschodnie wybrzeże USA może doświadczyć gwałtownej burzowej pogody.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ara

Huragan - Maria.... -Jose(

Huragan - Maria.... -Jose( JÓZEF) , LEE ( ELI- Eli, Eli, lama sabachthani?)

- ) - bardzo ciekawe OTIS-

  • Otis – demon Goecji

    Botis – w tradycji okultystycznej, siedemnasty duch Goecji. Znany jest również pod imieniem Otis. By go przywołać i podporządkować potrzebna jest jego pieczęć, która według Goecji powinna być zrobiona z rtęci albo z miedzi i srebra w równych proporcjach.

    Jest wielkim przywódcą i hrabią piekła, który włada 60 legionami duchów piekielnych.

    Potrafi godzić dawnych przyjaciół i wrogów. Jeśli się go poprosi opowie o wydarzeniach które miały już i będą mieć miejsce.Ukazuje się pod postacią ohydnej żmii, jednakże na rozkaz maga może przybrać ludzką postać, która ma duże zęby i dwa rogi. W dłoni dzierży błyszczący miecz.

Portret użytkownika Filozof

Jaką średnicę ma kula, która

Jaką średnicę ma kula, która jest jedyną rzeczą która istnieje? Załóżmy, że istnieje tylko ta kula, a poza nią nie ma NIC. Nie ma NIC dokładnie w taki sam sposób w jaki nie istniało nic przed powstaniem naszego Wszechświata? Jak istota znajdująca się na tej kuli miałaby określić jej średnicę czy obwód? Mnożąc średnicę cycka razy długość penisa i nazywając to "metrem", a następnie zmierzyć obwód tej kuli ciągnąc sznurek przez cały równik tej kuli? Czy to byłby prawdziwy wynik? Czy dowidzielibyśmy się wtedy jaki jest PRAWDZIWY jej rozmiar? A co jeśli takich kul są biliony i mają różne wielkości? Możemy je ze sobą porównać i będziemy wiedzieli jaka jest średnica naszej kulki względem innych, ale co z tego? Czy już wiemy jak duża jest nasza kula? Czy wiemy jaki rozmiar ma inna kula? Czy wiemy jak duża jest galaktyka złożony z tych kul? A może nie wiemy absolutnie nic i nasze informacje są całkowicie niezgodne z rzeczywistością? Jaki punkt odniesienia ma WSZYSTKO CO ISTNIEJE? A może Wszechświat i wszystko co w nim istnieje nie posiada parametru "wielkości"? Zaraz zaraz... no to jak "duży" jest Wszechświat? Może jest malutki. 
Jeśli nic nie ma parametru wielkości to może można powiedzieć, że w pewnym sensie, wszystko jest takie same i wszystko co istnieje, każda drobina ma taki sam rozmiar jak wszystko inne, a nasze pojęcie wielkości to iluzja? Bo nasze dane na temat wielkości jakiegokolwiek obiektu są tak samo nieprawdziwe jak nieprawdziwość danych o wielkości każdego innego obiektu. z naszego punktu widzenia - większego lub mniejszego.

Portret użytkownika Spooky

Wydaję mi się, że mylisz

Wydaję mi się, że mylisz pewne pojęcia. Określenia duże, małe, wolne, szybkie są pojęciami relatywnymi, subiektywnymi i zależą od punktu widzenia. W tym kontekście można sobie wyobrazić, że cały nas wszechświat, to raptem pojedyncza komórka jakieś mistycznej istoty żyjącej w meta-wszechświecie. Z tego punktu widzenia cały nas wszechświat byłby nic nie znaczącym pyłkiem. Z teorii względności wiemy, że przestrzeń nie jest pojęciem absolutnym i przy dużych predkości pojęcie odległości się zmienia (zmniejsza). Więc przy dużych prędkościach wszystko wydaję się bliżej siebie oraz mniejsze. Przy prędkości światła wszystko byłoby w jednym punkcie, a pojęcie odległości jak i czasu by nie istniało (tak wygląda świat z punktu widzenia pojedynczego fotonu). Jednak z tego nie wynika, że nie istnieje parametr wielkości, bo to byłoby równoważne temu, że nie istnieje przestrzeń. Jedyny wniosek jaki można wyciągnąć jest taki, że nasze miary są niedoskonałe.

Nie jestem baranem, nie potrzebuje pasterza

Skomentuj