Humanoidalny robot Atlas został znacznie udoskonalony

Kategorie: 

Źródło: Boston Dynamics

Instytut IHMC z Florydy (USA) przygotował nowe oprogramowanie, które znacznie udoskonaliło przerażającego humanoidalnego robota Atlas, stworzonego przez amerykańską firmę Boston Dynamics. Nowy "firmware" został napisany specjalnie dla wspomagania płynności ruchu kroczącego robota.

 

Humanoidalny robot Atlas, po raz pierwszy został pokazany opinii publicznej 11 lipca 2013r. Jak twierdzą autorzy, głównym celem budowy robota ma być, zastosowanie go w poszukiwaniach i działaniach ratowniczych po różnego rodzaju klęskach żywiołowych i katastrofach.

 

Robot ten został zbudowany na zlecenie amerykańskiej agencji DARPA przez, należącą do korporacji Google, firmę Boston Dynamics. Algorytm sterowania został napisany w Instytucie zdolności poznawczych człowieka i maszyn - IHMC.

 

Obecnie Atlas jest już w stanie przejść test równowagi. Na jednym z nagrań udostępnionych w Internecie widać robota stojącego na jednej nodze i zmieniającego swoją pozycję wykonując jednocześnie ruchy przypominające trening karate. Nowe algorytmy mają za zadanie przede wszystkim poprawę ruchu autonomicznego, bez udziału operatora zewnętrznego.

 

Oczywiście opowieści o tym jakoby Atlas miał w przyszłości ratować ludzi można włożyć między bajki, a urządzenie na pewno zostanie zmilitaryzowane i do ludzi będzie raczej strzelać niż nieść pomoc. Rozwój w dziedzinie automatyki i robotyki następuje tak szybko, że Atlas może szybko przestać być tylko ciekawostką, lecz wejdzie do masowej produkcji.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika achiles

Pierwsze wrażenie jak to

Pierwsze wrażenie jak to zobaczyłem, to straszne i nic w tym nie widać dobrego, jak na pierwszy rzut oka. Później zaś nadeszła refleksja, że jeśli będą stosowane do masowego ludzi zabijania, to tylko tych nieuzbrojonych, bo dobrze wyposażony żołnierz po przeciwnej stronie jednym strzałem może to ustrojstwo wyeliminować( to tym bardziej wydaje się straszne, mając na uwadze obrazki z naszego 11 LISTOPADA, na ulicach Warszawy ), dodatkowym strasznym aspektem będzie to, że w razie przekroczenia uprawnień i kogoś uśmiercenia, nie będzie kogo skazać, za to. Tak, czy tak, to nic dobrego i właśnie na naszych oczach rodzi się straszne dla WOLNOŚCI LUDZI, nowe zagrożenie, może nawet nowy przyrząd do jeszcze większego zniewalania obywateli, przez ich PANÓW. 

Skomentuj