Humanoidalny robot ATLAS upodabnia się do filmowego terminatora

Kategorie: 

Robot Atlas - Źródło: kadr z Youtube

Agencja DARPA to instytucja, której celem jest wspieranie obiecujących projektów naukowych poprzez sponsorowanie prac i industrializację rozwiązań. Oczywiście większość wynalazków powstających w ramach licznych projektów high-tech ma mieć zastosowanie militarne. Nie inaczej jest z robotem ATLAS.

 

Robot posiada bardzo zaawansowane oprogramowanie i szereg czujników, które pozwalają na balansowanie a nawet chodzenie po schodach. Podczas testów próbowano też zachowanie robota w momencie, gdy na trasie jego marszu pojawia się jakaś przeszkoda.

 

Gdy widzi się maszerująca maszynę z ramionami zdolnymi do montażu kilku rodzajów broni to można sobie zdać sprawę, że świat wykreowany w filmach Terminator czy Gwiezdne Wojny to coraz mniej fantazji a coraz więcej nauki. Robot Atlas to jedna z kilku konstrukcji dofinansowywanych przez DARPA. Tworzy go firma Boston Dynamics znana wcześniej z budowy transportowego muła, który może wejść wkrótce na wyposażenie armii amerykańskiej. Również muł może być wykorzystywany do działań ofensywnych.

 

Roboty takie jak ATLAS będą mogły prowadzić działania wojenne w najniebezpieczniejszych miejscach na świecie. Będą mogły pracować autonomicznie lub być zdalnie sterowane. Pewnym ograniczeniem jest zasilanie i tym samym czas pracy tych robotów. Gdy nauka rozwiąże problem miniaturyzacji źródeł zasilania kolejnej rewolucji na polu walki nic już nie zatrzyma.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj