Huawei otrzymało zakaz instalowania na ich telefonach wielu popularnych aplikacji

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Oto kolejny odcinek niekończącej się wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Tym razem Facebook zabronił firmie Huawei instalowania swoich aplikacji na nowych chińskich smartfonach.

Facebook i jego pokrewne marki, czyli WhatsApp i Instagram nie będą już od tej pory domyślnie dostępne na nowych telefonach marki Huawei, ponieważ gigant mediów społecznościowych zastosował się do wytycznych rządu USA. Należy przypomnieć, że lider w rozwoju sieci 5G został wpisany na tzw. czarną listę w maju po wielokrotnych zarzutach o szpiegostwo na rzecz rządu Chin.

 

Decyzja nie będzie miała wpływu na obecnych właścicieli smartfonów Huawei, ale nowi użytkownicy będą zmuszeni do samodzielnego pobrania tych aplikacji, jeśli będą chcieli z nich korzystać. Nie można jednak wykluczyć scenariusza, w którym posiadacze sprzętu Huawei już niebawem w ogóle nie będą mieli dostępu do aplikacji Facebooka w sklepie Google Play.

 

Google zapowiedziało co prawda, że ograniczy swoje kontakty biznesowe z chińskim gigantem, lecz nieoficjalnie firma na namawiać administrację Donalda Trumpa do zmiany stanowiska, uważając, że represje wobec Huawei nie wyjdą Amerykanom na dobre. W oficjalnym komunikacie Google poinformowało, że celem firmy jest "ochrona bezpieczeństwa swoich użytkowników, korzystających z telefonów Huawei, zarówno w USA, jak i na całym świecie". 

Komisarz Michael Wessel z Amerykańsko-Chińskiej Komisji ds. Gospodarki i Bezpieczeństwa, nie przychylił się do oceny Google'a, uznając opinię za "krótkowzroczną i odzwierciedlającą własne interesy handlowe, a nie prawdziwe obawy o bezpieczeństwo narodowe". Firma została zmuszona do ograniczenia korzystania z systemu operacyjnego Android na telefonach Huawei, co oznacza, że nowi użytkownicy nie będą mogli uzyskać dostępu do takich aplikacji, jak Google Maps czy YouTube. Użytkownicy nie będą ponadto w stanie zaktualizować swoich systemów operacyjnych. 

 

Huawei próbuje wywalczyć uchylenie zakazu w sądach amerykańskich, argumentując, że prawo, które zakazuje zakupów rządowych od chińskiej firmy telekomunikacyjnej jest niezgodne z konstytucją. Eksperci sugerują, że Google może stracić na decyzji Trumpa bardzo dużo. Dominacja firmy na rynku smartfonów może dobiec końca, jeśli Huawei stworzy własny konkurencyjny system operacyjny. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Px

Dzięki temu posunięciu można

Dzięki temu posunięciu można bedzie się uwolnić o monopolistycznych natrenctw i używać to co się wybierze a nie to co nie pozostawia wyboru.Od 16 lat z blackbeery i tak pozostanie choć system Kandyjczyków tak samo niszczony bo nie zhakowany.Zniszczenie odbyło się po ciuchu po przez narzucenie andro.Czysto jak oferta ojca chrzestnego.

Portret użytkownika Voy

A to bardzo ciekawe  z tymi

A to bardzo ciekawe  z tymi aplikacjami .... z drugiej strony amerykańskiej produkcji samoloty F-35 , czy się to komuś podoba, czy też nie, przesyłają wszystkie raporty i dane lotu ON-LINE do swojego producenta bez względu na to, który kraj je kupił i użytkuje .... czyli pełna inwigilacja i to w najbardziej czułym obszarze każdego państwa - obszarze bezpieczeństwa. Dobry wujek Sam .... szkoda słów

 

Portret użytkownika r.abin

Mam nadzieję, że konflikt

Mam nadzieję, że konflikt Giantów - nie skończy się (jak poprzednio) Wojną Światową. Bo (np) chiński antywirus - wykrywa mi w IE, koło 11 "infekcji". To niemożliwe, żeby chłopcy z Redmond - montowali aż tylu agentów. I tu rodzi się pytanie - ilu analogów montują Chińczycy (w antywirusie)?

Portret użytkownika Bis

To jawne niszczenie

To jawne niszczenie konkurencji Amerykanie powinni za to powiedzieć przed sądem najwyższym. To jest wojna marketingowa . jak Amerykanie wszystkich podsłuchują to jest dobrze jak dane zostaja ujawnione to też jest dobrze ale jak Amerykanie podejrzewają że ktoś ich podsłuchuje to już trzeba go zniszczyć. Za niedługo wezmą się za europejskie koncerny samochodowe żyj podsłuchują I za każą wpuszczenia niemieckich samochodów za ocean

Skomentuj