Hormony roślin mogą wpływać na zdrowie jedzących je ludzi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Odkryto, że hormony naturalnie występujące w spożywanych roślinach mogą mieć istotny wpływ na florę bakteryjną jelit. Podobnie jak zwierzęta, rośliny wytwarzają całą gamę hormonów, które pomagają im się rozwijać oraz przetrwać. Hormony te są zaangażowane w cały rozwój rośliny, okazało się również, że mogą mieć wpływ na zdrowie jedzących je ludzi.

 

Artykuł opublikowany w czasopiśmie naukowym Trends in Plant Science szczegółowo opisuje to zjawisko. Okazuje się, że rośliny wytwarzają hormon znany jako kwas absycynowy (ABA) w odpowiedzi na susze, który oddziałuje także na ssaki, mając działanie przeciwzapalne i regulujące poziom glukozy. 
 

Pojawiły się wnioski, że dieta roślinna bogata w ABA może być stosowana na przykład w leczeniu cukrzycy. Istnieje jeszcze więcej powiązań między hormonami roślinnymi a organizmem ludzi, których nie zdołano w pełni zrozumieć, mogą one jednak stanowić nowy sposób leczenia wielu dolegliwości.

Struktura cząsteczek hormonów roślin ma podobny kształt do zwierzęcych metabolitów – przemian chemicznych zachodzących w organizmie. Rośliny i zwierzęta ewoluują razem przez tysiąclecia i wszystko wskazuje na to, że ludzki organizm nauczył się czerpać korzyści ze spożywanych hormonów roślinnych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.pl

loading...


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Czyli "naukowcy wynaleźli

Czyli "naukowcy wynaleźli rower"(u Niemca na strychu). Ziołolecznictwo (likwidowane przez UE) - roi się od specyfików, zawierających "sterydy roślinne". Oprócz żeńszenia - próbowałem kuracji "korzeniem Marala" i "cytryńcem chińskim" (mam w ogródku). Rosyjscy piłkarze "dopingowani" byli (bezskutecznie - bo przegrali) "różeńcem górskim". Nawet kora z bzu zawiera (jakieś) cudowne hormony 

Skomentuj