Honda przedstawiła prototyp robota przeznaczonego do operacji ratunkowych

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube/IEEE Spectrum

Japońskie przedsiębiorstwo produkcyjne Honda zaprezentowało prototyp robota E2-DR, który może spełniać rolę ratownika. Humanoid potrafi wykonywać wiele różnych czynności np. wspinać się po schodach, chodzić po ruinach i przeciskać się przez wąskie szczeliny.

 

Robot E2-DR posiada tułów wzorowany na ludzkim, ma 1,68 m wysokości i waży 85 kilogramów. W „rękach” robota zainstalowano kamery oraz czujniki 3D, które pozwalają mu na bezpieczne poruszanie się w przestrzeni oraz na interakcję z otaczającymi go przedmiotami.

 

Póki co urządzenie jest zdalnie sterowane przez człowieka, jednak jego twórcy nie wykluczają tego, że w przyszłości pojawi się program, który uczyni robota całkowicie autonomicznym. E2-DR potrafi przede wszystkim wspinać się i schodzić po drabinie, przemierzać gruzowiska i przeciskać się przez wąskie przejścia, dzięki czemu maszynę będzie można wykorzystać w regionach dotkniętych katastrofami.

Umiejętności robota kwalifikują go do udziału w operacjach ratunkowych o wysokim stopniu ryzyka. Może sprawdzić się na przykład w sytuacji, gdy zawali się budynek lub w przypadku wybuchu pożaru. Urządzenie jest w stanie wytrzymać także 20 minut silnej burzy.

 

Robot jest zasilany baterią o pojemności 1000 Wh, co wystarcza na około 90 minut pracy. Warto podkreślić, że jest to jedynie prototyp - jego wydajność zostanie jeszcze udoskonalona.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Dość

W takim tempie to nikogo nie

W takim tempie to nikogo nie uratuje.. Zanim wejdzie na górę płonącego budynku to budynek się zdąży spalić i zawalić. W kosmosie mógł by mieć zastosowanie na stacji, do napraw z zewnątrz- tam duzych odgległości by nie miał bo nie robimy narazie tak dużych stacji kosmicznych Smile Tracimy kase na zbrojenia a tam gdzie dwóch się bije arabia saudyjska korzysta :) 

Skomentuj