Holenderski naukowiec stworzył robota inspirowanego gepardem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Geert Folkertzma, holenderski badacz, poświęcił cztery lata na stworzenie miniaturowego robota, równającego się z najszybszym zwierzęciem lądowym – gepardem. Robot jest zdolny do doskonałego naśladowania ruchów drapieżnego kota.

 

Inżynier chciał stworzyć robota, który miałby być początkiem dla nowej generacji maszyn. Roboty odgrywają coraz większą rolę w codziennym życiu, a ich szybkość i charakter ich ruchu staje się coraz ważniejszy. Naukowiec uważa, że roboty powinny być w stanie poruszać się całkowicie autonomicznie i doświadczać możliwie jak najmniej problemów ruchowych, stąd inspiracja gepardem.

Chodzące roboty są zazwyczaj dużych rozmiarów i zużywają dużo energii aby wykonać podstawową mechanikę ruchu, podczas gdy dzikie koty poruszają się płynnie i szybko. Naukowiec studiował wiele filmów z zarejestrowanym ruchem gepardów, stosując specjalne oprogramowanie do analizy prac różnych grup mięśniowych. Główną zaletą zwierzęcia jest jego kręgosłup, który pozwala nie tylko szybko biegać, ale także wykonywać ogromne skoki.

 

Prototyp waży 2,5 kilograma, a jego długość wynosi 30 centymetrów. Jest dwadzieścia razy lżejszy i cztery razy mniejszy niż rzeczywiste zwierzę. Robot póki co jest w stanie osiągnąć szybkość do 1 kilometra na godzinę, przy zużyciu energii o 15 % większym od geparda. Zamiast kręgów, urządzenie posiada specjalne sprężyny, które dają taki sam efekt, co u zwierzęcia. Obecnie naukowiec pracuje nad nowymi, zrobotyzowanymi łapami, które pozwolą nadać prototypowi dodatkową stabilność.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj