Hiszpański polityk proponuje zbombardować wyspę La Palma, gdzie wulkan wyrzuca strumienie lawy

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

Wzmożonej aktywności wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma towarzyszy zwiększona aktywność sejsmiczna. Aby uchronić tereny zamieszkałe, hiszpański polityk zaproponował zrzucenie bomb na La Palmie.

 

Najsilniejszy wstrząs, jaki dotychczas odnotowano miał moc 5 stopni w skali Richtera. Trzęsienie ziemi na wyspie La Palma doprowadziło do częściowego zawalenia się stożka wulkanu Cumbre Vieja, w wyniku czego zaczęły powstawać ogromne fontanny lawy. Aby wyznaczyć bezpieczny kierunek spływania magmy, hiszpański polityk wyszedł z niecodzienną propozycją.

 

Casimiro Curbelo, przewodniczący rady miejskiej La Gomera zaproponował zrzucenie bomb na wyspie La Palma. Jego zdaniem z pomocą bombowców można byłoby zabezpieczyć tereny zamieszkałe, plantacje i inne ważne miejsca na wyspie przed lawą.

Hiszpańska armia jak dotąd nie skomentowała tego pomysłu. Tymczasem lawa z wulkanu stanowi realne zagrożenie - dotychczas zniszczyła ponad 2 tys. budynków i spaliła teren na powierzchni co najmniej 900 hektarów. Na wyspie La Palma ewakuowano już ponad 7 tys. mieszkańców.

 

Warto dodać, że sam pomysł wykorzystania bomb przeciwko wulkanowi nie jest nowy. 27 grudnia 1935 roku siły powietrzne Stanów Zjednoczonych zrzuciły 20 bomb na Hawajach, aby zmienić kierunek spływania lawy z wulkanu Mauna Loa. Magma zagrażała bowiem miastu Hilo i jego mieszkańcom. Jak się okazało, operacja zakończyła się pełnym sukcesem - lawa najpierw zwolniła, a 2 stycznia 1936 roku ostatecznie się zatrzymała.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Takjakgodosz

Tam ufo lata i dlatego chcą

Tam ufo lata i dlatego chcą to zbombardować, moim zdaniem bardzo głupi pomysł a co z falą uderzeniową a co z domami i miastem ? a jak walną bombą kto wie może będzie jeszcze bardziej lawa lecieć a w tedy wszystko zaleje i bedzie dupa.

Portret użytkownika baca

ten przykry wulkan ma

ten przykry wulkan ma gorączkę, napady złości, nawroty wymiotów, ognistą biegunkę, poci się ...

mi to wygląda na covid19 więc szczepionka powinna pomóc mu umrzeć a nie bomby

zaszczepić go służbą zdrowia, faucim, soroszem, gatesem papieżem i rabinami, żeby było po bożemu

 

Portret użytkownika jaceks77

Myślę , że to ciekawy pomysł,

Myślę , że to ciekawy pomysł, bo można sprawdzić czy ruch tektoniczny od góry może zatrzymać ruch od dołu. Jeżeli by się okazało, że nie i to wzmocni aktywność sejsmiczną to kraje mające wulkany, mogą mieć problem. Bo wystarczy zeskanować gdzie ruch płyt wokół wulkanów jest duży i przez przypadek zrzucić tam bombę. Np rejon Wezuwiusza, Krakatau, itp. dośwadczenie, które by ukazało , że można pobudzać lub studzić wulkany przez zrzucanie bomb. Ale myślę , że bomby by musiały mieć naprawdę dużą moc aby poruszyć górę.

Strony

Skomentuj