Hiszpania uznała zwierzęta za inteligentne stworzenia

Kategorie: 

Źródło: tg

Dzięki temu prawu, któremu sprzeciwiła się tylko skrajnie prawicowa partia Vox, zwierzęta domowe i dzikie nie będą już traktowane jako „przedmioty” w hiszpańskim kodeksie cywilnym.

Dzięki nowej ustawie przyjętej w czwartek przez izbę niższą hiszpańskiego Kongresu Deputowanych, zwierzęta w Hiszpanii nie będą już traktowane jako „przedmioty”. Odtąd zwierzęta będą uważane za „istoty inteligentne” i jako takie będą miały inny status prawny niż przedmioty nieożywione. Nie można ich już zajmować, porzucać, maltretować ani oddzielać od jednego z ich właścicieli w przypadku rozwodu lub separacji, bez względu na ich dobro i ochronę.

 

Nowa ustawa zmieniająca ramy prawne dla zwierząt została przyjęta w czwartek przy szerokim poparciu hiszpańskiego Kongresu. Przeciw głosowała tylko skrajnie prawicowa partia Vox. Ustawa zmienia Kodeks Cywilny i zasadniczo dotyczy wszystkich zwierząt, zarówno udomowionych, jak i dzikich.

 

Zwierzęta zostały już uznane za inteligentne istoty z prawami i interesami, które muszą być uwzględnione w prawie europejskim, regionalnym prawie administracyjnym, a nawet w hiszpańskim kodeksie karnym.

 

Takiego uznania nie było w hiszpańskim kodeksie cywilnym, który obejmuje sprawy związane z majątkiem, rodziną i zobowiązaniami. Oznaczało to, że prawnicy nie mieli podstaw prawnych do rozwiązywania niektórych problemów, np. co zrobić ze zwierzętami domowymi w przypadku rozwodu.

 

„Jest to krok naprzód i mówi, że nie tylko ludzie, ale także zwierzęta będą brane pod uwagę podczas rozwodu i rozdzielania zwierząt” – wyjaśniła Maria Gonzalez Lacabex z INTERcids, organizacji zajmującej się ochroną zwierząt. Jesteśmy wrażliwi na cierpienia innych i dlatego naszym obowiązkiem jest zapobieganie temu cierpieniu.”

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Brytyjczycy też uznali wiele

Brytyjczycy też uznali wiele zwierząt za istoty czujące m.in. - raki , kraby , ośmiornice i inne morskie stworzenia a mimo to nie przeszkadza im to wrzucać je nadal (!) żywcem do wrzącej wody. Ustawa sobie a obyczaj swoje.

Portret użytkownika ​euklides

ani oddzielać od jednego z

ani oddzielać od jednego z ich właścicieli w przypadku rozwodu lub separacji, bez względu na ich dobro i ochronę.

A już myślałem, że ze względu na ich dobro i ochronę, ale legendarny talin swoim bystrym pojmowaniem świata wyprowadził wszystkich  z błędu.

Strony

Skomentuj