Hiszpania podejmuje kroki w kierunku zalegalizowania eutanazji

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Hiszpański parlament głosował we wtorek za rozpatrzeniem projektu ustawy o zalegalizowaniu eutanazji. To już drugi taki projekt, który został przyjęty do rozpatrzenia w ciągu ostatniego miesiąca.

Pomysł, aby przeanalizować projekt ustawy poparło 208 osób.  Przeciwko głosowało 133 polityków, a jeden wstrzymał się od głosu. W maju przyjęto również podobną propozycję złożoną przez parlament regionalny Katalonii.

 

Projekt ustawy przewiduje, że dana osoba może złożyć wniosek o eutanazję, jeśli choruje na nieuleczalną chorobę bądź lub cierpi z powodu ciężkiej niepełnosprawności. Warunkiem jest również obywatelstwo Hiszpańskie, bądź potwierdzony legalnie pobyt.

Pacjent musi złożyć z własnej  woli pisemną prośbę i powtórzyć to żądanie po 15 dniach. Prawo do składania wniosku będą posiadać również oficjalni pełnomocnicy osób, które nie są już w stanie podejmować decyzji.

 

Następnym krokiem jest określenie przez lekarza, czy pacjent spełnia odpowiednie warunki. Dzieje się to w konsultacji z lekarzem, który wie o chorobie pacjenta. Po zakończeniu tejże kontroli lekarz przekaże sprawę do regionalnej komisji kontrolnej, która wyda ostateczne orzeczenie. Obecnie w Hiszpanii osoby nieuleczalnie chore mają jedynie opcję odmowy leczenia.

W Europie eutanazja jest legalna w Holandii, Belgii i Luksemburgu. Inne kraje, takie jak Szwajcaria, dopuszczają samobójstwo wspomagane – praktykę, która pozwala na dostarczenie pacjentowi śmiercionośnych substancji.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Zenek ;)

...bo NIKT tak MOCNO NIE

...bo NIKT tak MOCNO NIE KOCHA staruszków jak ich SPADKOBIERCY

także ci BIURWOWI

przejadający CUDZĄ PRACĘ przy kawusiach, ośmiorniczkach i wiecznych dyskusjach czy "majki zuzi" (z księgowości) są pod kolor jej fotela.... czy też może już przyszła pora na KOLEJNĄ co tygodniową REKONSTRUKCJĘ jej BIURkA.....

Portret użytkownika Max 1983

Dobrze że już nawet w

Dobrze że już nawet w katolickich krajach dochodza do wniosku że nie koniecznie trzeba Jezusa we wszystkim naśladować, a przynajmniej nie w męczeńskiej śmierci.Przy eutanazji zawsze będzie jakas obawa nadużyć ,ale widać z artykułu że jednak ta droga nie jest taka prosta i sporo osób by się musiało ze sobą zmówić by uśmiercić kogoś kto tego nie chcę.A każdemu kto teraz rzuci garść pięknie brzmiących formułek o sensie cierpienie i o tym że nikt nie ma prawa życia odbierać(nawet sam sobie)to może nie że życze ale....może wam się otworzą oczy jak przyjdzie wam wiele lat w mękach schodzić z tego świata ,albo patrzeć jak ktoś bliski tygodniami błaga o śmierć.Ja to mam za sobą i już dyskusji na ten temat z nikim podejmować nie muszę...wystarczy mi to co widziałem.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika inzynier magister

Sensacja ! Super Trump

Sensacja ! Super Trump zaakceptuje aneksję Krymu i skończy się hitlerowski problem z upadliną ! "Te słowa Trumpa ucieszą Putina! Prezydent USA zaskoczył świat i zmartwił sojuszników. Uznanie przez Stany Zjednoczone rosyjskiej aneksji Krymu? Zamiast twardego i jednoznacznego „nie” Donald Trump mówi „zobaczymy”.Za dwa tygodnie Władimir Putin i Donald Trump spojrzą sobie w oczy. Przywódcy dwóch światowych mocarstw, dwaj geopolityczni rozgrywający, zasiądą przy jednym stole. Chociaż do rozmowy pozostało jeszcze kilka dni, przygotowania do wydarzenia już trwają. Za ich część można uznać wypowiedź Trumpa o uznaniu aneksji Krymu.W piątek zachodni przywódca został zapytany przez dziennikarzy na pokładzie prezydenckiego Air Force One o ewentualne porzucenie dotychczasowej polityki USA względem dokonanej w roku 2014 przez Rosję aneksji ukraińskiego dotąd Krymu. Trump nie zaprzeczył rewizji amerykańskiej polityki, a na pytanie odparł „zobaczymy”. http://www.pch24.pl/te-slowa-trumpa-uciesza-putina--prezydent-usa-zaskoczyl-swiat-i-zmartwil-sojusznikow,61299,i.html#ixzz5JvBCKOEP

A my Polacy musimy prosić Pana Miłosierdzia Jezusa o zmiłowanie się nad nami żebyśmy się podnieśli z kolan i byli zjednoczonym narodem !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Naiwny nieboraku... Gdyby

Naiwny nieboraku... Gdyby wygrała Clinton, dzisiaj po Warszawie byłyby zgliszcza... Polityka Trumpa to polityka konsensusu, Yo interes a interesem Trumpa jest trwałe wejście do Europy za pośrednictwem Polin, czyli Judeopoloni. Ta polityka dla Polski opznacza rozbiory, bo aby Putin i Niemcy zgodzili sie na tą obecność, muszą dostać coś w zamian. Dostaną część Polski a Rosja dodatkowo być może kraje nadbałtckie. W ten sposób globalny konflikt będzie odsuniety w czasie.

Skomentuj