Historyczne dokowanie do ISS prywatnego statku kosmicznego

Kategorie: 

Kapsuła Dragon pochwycona zrobotyzowanym ramieniem - NASA

Dokładnie 22 maja 2012 rakieta nośna Falcon 9 zdołała wynieść na orbitę okołoziemską moduł transportowy Dragon. Jednak głównym celem misji, zwanej demonstracyjną, było dokowanie do stacji kosmicznej. Ta sztuka udała się przed kilkoma godzinami.

 

Firma SpaceX udowodniła tym samym, że posiada technologię potrzebną do wypełnienia kontraktu na transport podpisanego z NASA. Samo dokowanie odbyło się z wykorzystaniem zrobotyzowanego ramienia stacji, które było obsługiwane przez znajdującego się na pokładzie ISS amerykańskiego astronautę Dona Pettita.

Pettit po udanym manewrze powiedział - "Wygląda na to, że złapaliśmy smoka (Dragona) za ogon". W tym momencie w kwaterze głównej SpaceX znajdującej się w Hawthorne w Kalifornii wystrzeliły korki szampana. Sukces przyjęto z wielkim zadowoleniem również w NASA, która dzięki temu uzyskała dywersyfikację w zakresie transportu kosmicznego, który do tej pory był zależny wyłącznie od Rosjan.

Przed dokowaniem statek kosmiczny należący do SpaceX wykonał szereg manewrów mających na celu wykazanie zdolności do operowania w przestrzeni kosmicznej. Ostatecznie pojazd zbliżył się na 10 metrów do stacji i został pochwycony ramieniem.

 

Załoga ISS nie dostała się jeszcze do wnętrza kapsuły, ale czeka tam na nią około pół tony zaopatrzenia. Gdy zostanie wyciągnięte jej wnętrze ma zostać wypełnione prawie 620 kilogramami ładunku, który powróci na Ziemie około 31 maja. Era prywatnych statków kosmicznych właśnie rozpoczęła się na dobre.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika admin

Szczerze mówiąc nie wiem czy

Szczerze mówiąc nie wiem czy ramieniem ściągnęli go tylko teraz czy to będzie zwykła procedura. Generalnie za dokowanie można uznać moment połączenia modułu ze stacją. SpaceX albo jeszcze opracowuje metody dokowania albo uznano, że wykorzystanie ramienia będzie tańsze od systemów naprowadzania i być może pewniejsze.

Portret użytkownika Tata Buki

No teraz doszło do sajuza,

No teraz doszło do sajuza, dragon osiągnął cel, a lemingi się podniecają."Wygląda na to, że złapaliśmy smoka (Dragona) za ogon" co za poezja, korki szampana wystrzeliły, super tera będą wyświetlać wam bajki holograficzne Smile

Skomentuj