Kategorie:
Brytyjscy naukowcy odkryli, że życie mogło powstać w głębinowych źródłach hydrotermalnych. To podważa ideę pierwszy wyrażona przez Karola Darwina, że pierwsze komórki pojawiły się w płytkich ciepłych wodach. Oznacza to również, że życie może tak powstawać wszędzie we wszechświecie, gdzie trafi na odpowiednie warunki.
Tajemnicze głębinowe kominy hydrotermalne, to miejsca gdzie szczeliny w dnie morskim pozwalają magmie wydostawać się przez dno. Prowadzą z płaszcza naszej planety i powodują miejscową utratę wody, która wnika wgłąb i jest podgrzewana do wysokich temperatur zanim zostanie znowu wypompowana z powrotem do oceanu za pomocą naturalnych kominów wulkanicznych. Okazuje się, że zapewniają one idealne warunki do początków życia.
Jak pisał Darwin, pierwsze organizmy mogły powstać w małych stawach, które zawierały wszystkie niezbędne substancje do powstania prymitywnych aminokwasów. Obecnie proces ten jest niemożliwy, ponieważ wszystkie złożone substancje organiczne są wchłaniane natychmiast przez istniejące istoty. Eksperci ustalili, że w pobliżu podwodnych systemów hydrotermalnych istnieją najbardziej optymalne warunki dla powstania życia. Woda i składniki mineralne ze skorupy ziemskiej tworzą nośnik ciepła i alkalicznych substancji zapewniając styk wodoru z dwutlenkiem węgla, co zdaniem naukowców ma sprzyjać tworzeniu skomplikowanych związków organicznych.
Naukowcy zwracają również uwagę, że ich ustalenia zwiększają szansę na znalezienie życia na innych planetach, zawierających podobne do ziemskich oceany. Nie trzeba zresztą lecieć poza Układ Słoneczny bo takie warunki mogą być na kilku księżycach Jowisza i Saturna.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Strony
Skomentuj