Himalaje mogą się zmienić na zawsze

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Najwyższe góry na planecie, czyli Himalaje, od wieków fascynują nas swoją majestatyczną urodą i tajemniczym pięknem. Jednak ich kształt i struktura nie są trwałe. Siły tektoniczne i proces erozji nieustannie wpływają na te majestatyczne szczyty. Ostatnie badania naukowe sugerują jednak, że rola lodu w procesie erozji gór może być mniejsza niż dotychczas przypuszczano.

 

Lód, który dotychczas uważany był za główny czynnik erozji w górach, może mieć ograniczony wpływ na najwyższe szczyty Himalajów. Wynika to z faktu, że na tych ekstremalnie wysokich szczytach cykl zamarzania i odwilży jest praktycznie nieobecny ze względu na stałe niskie temperatury. Ponadto, większość z tych szczytów jest tak stroma, że nie sprzyja tworzeniu się lodowców.

 

Nowe badania przeprowadzone przez grupę geologów przybliżają nam nowe spojrzenie na proces erozji w Himalajach. Naukowcy twierdzą, że góry nie tylko podnoszą się w wyniku ruchów tektonicznych, ale także zapadają, powodując potężne osuwiska, które mogą mieć dalekosiężne skutki. Przykładem takiego osuwiska jest obszar o objętości 20 kilometrów sześciennych w regionie Annapurna w Nepalu.

 

Badając te zjawiska, naukowcy oszacowali pierwotną objętość materiału, który wypełniał dolinę przed osunięciem się ziemi, oraz początkowy zasięg osadów przed procesem erozji. Ich badania sugerują, że 23 kilometry sześcienne skał były odpowiedzialne za powstanie największego osuwiska, jakie kiedykolwiek stwierdzono w Himalajach.

 

Należy zaznaczyć, że skały mogły rozprzestrzenić się poza dolinę, gdzie podobne osady można znaleźć kilka kilometrów w dół rzeki. Te depozyty pochodzą z tego samego okresu, co materiał znajdujący się w dolinie.

 

Analizując szczyty wokół doliny, naukowcy odkryli duży obszar poniżej dzisiejszego szczytu Annapurny IV, który wykazuje minimalne oznaki erozji. Zamiast tego, zaobserwowali liczne płaskie cechy, które sugerują, że skała została wycięta wzdłuż uskoków.

 

Na podstawie objętości materiału i obszaru zdominowanego przez te cechy naukowcy byli w stanie odtworzyć wygląd Annapurny IV w przeszłości. Ich wnioskiem jest, że ten szczyt miał kiedyś ponad 8000 metrów wysokości, ale stracił około pół kilometra w wyniku osunięcia się ziemi.

 

Odkrycia te pozwalają nam lepiej zrozumieć procesy zachodzące w najwyższych górach na Ziemi. Podkreślają również konieczność dalszych badań i monitoringu tych obszarów w celu zapobiegania potencjalnym zagrożeniom związanym z osunięciami ziemi i innymi katastrofami naturalnymi.

 

Himalaje, będące ikoną przyrody i duma ludzkości, są w nieustannym zakrzywianiu się i zmienianiu. Zrozumienie tych procesów może pomóc w ochronie tych majestatycznych gór i ich niezwykłej różnorodności przyrodniczej. Przyszłe badania pozwolą nam nadal zgłębiać tajemnice i piękno Himalajów oraz rozwijać strategie ochrony tych unikalnych regionów, aby mogły zachwycać kolejne pokolenia.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Lód i erozja

Lód i erozja ROFL

Wiatr , woda czy promieniowanie słoneczne mogą mieć erozyjny skutek ale lód !? Lód wiąże a nie powoduje erozję.

Osunięcie kiedyś tam było spowodowane rozmarznięciem .

Ale pierd...ty arytkuł .

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj