Hawajskie rafy koralowe giną w zastraszającym tempie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Rafy koralowe zanikają na całym świecie. Na przykład dotychczas aż 320 tysięcy kilometrów Rafy Koralowej w okolicy Belize uległo zupełnemu wybieleniu i to tylko w ciągu ostatniej dekady. Niektórzy naukowcy ostrzegają, że wkrótce rafy koralowe na całym świecie padną ofiarą globalnego ocieplenia, zakwaszenia oceanów i w konsekwencji obumrą całkowicie.

Już teraz niemal połowa raf koralowych na Hawajach uległa wybieleniu. Proces ten postepuje bardzo szybko, bo doszło do tego zaledwie w ciągu roku. Zdaje się, że za wszystkim ty stoi stale ocieplający się ocean, który przestał być zdrowym środowiskiem dla raf. Nie bez wpływu jest też stale rosnące zakwaszenie oceanów na skutek absorbcji przez nie atosferycznego dwutlenku węgla.

Zjawiska te mają tragiczne skutki dla całego ekosystemu. Z powodu obumarcia raf koralowych moga się załamac łańcuchy pokarowe i z tego powodu zagrożone są przede wszystkim ryby. Naukowcy opublikowali w Nature Conservancy, że najwięcej przypadków wybielenia rafy koralowej na Hawajach nastąpiło w latach 2014/ 2015. Według prognoz specjalistów, postępujące globalne ocieplenie jedynie pogorszy tę sytuację. 

W sumie uszkodzeniu uległo aż 56 % koralowców wokół wyspy Hawaiʻi i 44 % rafy wokół zachodniego wybrzeża wyspy Maui. Oprócz tego zniszczeniu uległo także 32 % raf koralowych przy wyspie O'ahu. Zdaniem ekspertów odpowiedzialne są za to przede wszystkim bezprecedensowe fale upałów, które wystąpiły na Hawajach w 2014 roku. Jednak stale rosnąca temperatura oceanów oznaczają, że najgorsze dopiero nadejdzie.

 

Co ważne, koralowce na Hawajach mogą się jeszcze zregenerować, jeśli woda się nieco ochłodzi. Nic jednak nie zapowiada, aby taki scenariusz mógł się wydarzyć. Ryby zaczynają już opuszczać wyniszczone siedliska bez pokarmu. Rafy przestają także chronić wybrzeża przed gwałtownymi falami sztormowymi.

Podobny scenariusz rozegrał się w 2005 roku w USA, gdy Stany Zjednoczone straciły połowę  raf koralowych wokół Karaibów, zaledwie w ciągu jednego roku. Stanowiło to najpoważniejszą stratę rafy koralowej od 20 lat. Wszystko wskazuje na to, że „rekord” ten zostanie pobity.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika jojo

na pewno nie przez globalne

na pewno nie przez globalne ocieplenie - pierdzieleni kłamcy

sami plastik wszędzie dają wylewają odpady, wrzucają radioaktywne śmieci i się dziwią, ze rafy koralowe umierają... oby zrozumieli tego im życzę, w jaki sposób? skuteczny!

Portret użytkownika syriues

Tu macie dowody na to jak

Tu macie dowody na to jak czlowiek niszczy planete.Dlaczego?Bo mamone ma wyrysowana na slepiach.Tak wlasnie ich oczy sie nazywaja.Widza cos czego nie moga dogonic.Pedza za tym czego nie zlapia.Diabel coraz dalej przestawia mete,a ateisci i nie tylko sie na to lapia.Sumienie spadnie na nich jak ciezar konarow na drzewo.Beda sie te istoty chwialy w swoich wypowiedziach,szukaly rarunku by tylko oprzec sie na jakiejs tezie.Ciazy na nas pewien cien zaglady.A dlaczego?

Bo czlowiek pomyslal skoro moge miec wszystko na ziemi to i wszedzie moge,nawet pod nia i nad nia.Ale w rzeczywistosci ,to wszystko psuje.Po to tylko by nic nie robic,bunkry sobie budowac z zapasami.Czekac na koniec.Ale i tak zostana dosiegnieci.Wiec lepiej zeby zaczeli oddychac pelna piersia,anizeli latac jak komary i spijac w kazdej chwili krew innych ludzi.

Wspolczuje ludziom,ze tego nie widza,ze nie widza braku szacunku i milosci jaka moze czlowiek osiagnac.Moze osiagnac doskonalosc.Moze ziemie zrobic zupenie inna.Nie musza byc naprawde bloki betonowe,domki jednorodzinne.To jest blahe i pospolite.Tego czlowiek tak naprawde nie chce

Czlowiek chce,by byc wolnym,by byc potrzebnym ,by go kochali,by innych kochal.by miec pomysly itd.Czlowiek moze jeszcze wszystko naprawic.Ale jezeli bedzie szedl ta droga czeka go zaglada

Skomentuj