Hawaje jako pierwszy stan USA mogą wprowadzić bezwarunkowy dochód podstawowy

Kategorie: 

Źródło: 401kcalculator.org/CC BY-SA 2.0

Choć Donald Trump oficjalnie wystąpił przeciwko porozumieniu paryskiemu dotyczącemu walki z globalnym ociepleniem, poszczególne stany samodzielnie i zgodnie z obowiązującym prawem przystąpiły do tego globalnego projektu. Hawaje podpisały się ostatnio pod porozumieniem paryskim a teraz przyjęły ustawę, która pozwoli w przyszłości wprowadzić bezwarunkowy dochód podstawowy.

 

Projekt nowej ustawy został jednogłośnie przyjęty przez ustawodawstwo stanowe. Dokument stwierdza, że Hawajczycy mają prawo do podstawowego zabezpieczenia finansowego. Oznacza to, że mieszkańcy tego stanu mogą czerpać zyski z dochodu podstawowego, które ma być przydzielane bezwarunkowo. Druga kwestia to ustanowienie placówek rządowych, które będą zajmować się analizą gospodarki stanowej i będą poszukiwać rozwiązania pozwalającego na zagwarantowanie podstawowych środków do życia w formie pełnej lub częściowej.

 

Hawaje są pierwszym amerykańskim stanem, który przyjął taką ustawę. Zgodnie z programem, każdy mieszkaniec miałby regularnie otrzymywać określoną kwotę pieniędzy do własnego użytku bez względu na jego status, zatrudnienie itd. Taki system posiada oczywiste korzyści oraz wady.

 

Bezwarunkowy dochód podstawowy ma przede wszystkim zagwarantować minimum wymagane do przeżycia. Pieniądze otrzymywałyby osoby zarówno pracujące jak i bezrobotne, które straciły zatrudnienie np. w wyniku automatyzacji produkcji. Uważa się, że robotyzacja może doprowadzić do masowych zwolnień i bezrobocia. Z gwarantowanego dochodu najbardziej skorzystają najbiedniejsze rodziny. Z drugiej strony, darmowa gotówka otrzymywana od rządu może zniechęcić wielu ludzi do szukania zatrudnienia. System został już wprowadzony w dość ograniczonej formie w ramach testów w niektórych krajach, między innymi w Finlandii i Niemczech.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ght

"darmowa gotówka otrzymywana

"darmowa gotówka otrzymywana od rządu może zniechęcić wielu ludzi do szukania zatrudnienia. System został już wprowadzony w dość ograniczonej formie w ramach testów w niektórych krajach, między innymi w Finlandii i Niemczech."

Niby wiecie że eksperymenty były, a głosicie obawy które te eksperymenty wykluczyły. Eksperyment z dochodem bezwarunkowym pokazał, że ludzie nie rezygnowali z pracy, a dodatkowe pieniądze pozwalały im zakładać własne biznesy. Straciły na tym banki bo mniej osób brało kredyty, oraz urzędnicy od "pomocy społecznej" bo bieda znikła. W Polsce mamy podobny system z 500+. Według krytyków pieniądze miały być przepijane i marnotrawione, a stało się zupełnie inaczej. Ludzie mądrze nimi gospodarują i spadło ubóstwo wśród dzieci. Narzekają też lichwiarze bo spadło zainteresowanie kredytami. Spadło też zainteresowanie kiepsko płatnymi posadami na umowy śmieciowe lub ćwierć etatu, bo ludzie nie muszą ich brać "bo nie mają wyboru" i mogą dłużej szukać normalnych, uczciwych etatów. Tracą na tym pracodawcy-wyzyskiwacze. Jak dla mnie dochód bezwarunkowy daje dużo korzyści i może rozwinąć uczciwą nielichwiarską gospodarkę.

Portret użytkownika Odważniak

A może to jest sposób na

A może to jest sposób na humanitarne pozbycie się nierobów? Dać im kasę, i niech obrastają tłuszczem przed tv zamiast zasmradzać okolicę swoim niechcemisiejstwem, niech zrobią miejsce tym chcąceym i lubiącym działanie. Ci, którzy wiedzą, że tylko przez pracę można osiągnąć zbawienie i tak będą robić wszystko, by świat upiększyć, a chociaż nie będą musieli się martwić, że za prąd nie zapłacą. Jestem za.

Portret użytkownika viola

Nie będę pisała na temat

Nie będę pisała na temat pięniedzy ,to jest mały problem ,nie będę też pisał o uchodzcach bo to też jest problem ale nie tak duży ,napiszę o bardzo nasilającym  niebezpieczestwem całej ziemi ,chodzi mi tu o ufo ,o faktach mało znanych ,lub wogule nie znanych ,oni są zagrożeniem dla nas ,f,podam fakty które znamy ,przybywaj a nie wiadomo skąd przybuwaja ,badają nas podobno ,i oklaeczają zwierzęta w dość brutalny ,teraz fakty które sa mało znane lub wogule nie znane ,na świecie rejestruje się 250 tysięcy zaginięc ,ta suma jest juz po odjęciu ucieczek z domu ,mordestw ,i innych ,więc suma zaginięć bez śladu jest 250 tysięcy rocznie na świecie ale  to nie sa dokładne dane bo nie ze wszystkich krajów sa podawane ,więc jest większa ,teraz fakty których nie znacie ,otóż ,ludzie sa porywani i w ten sam sposób jak zwierzeta ci ludzie są w potworny sposób okaleczani ,ludzie o tym nie wiedzą ponieważ rżądy robią po nich porządki ,mają specjalne ateny które namierzają kosmitów i są specialne ekipy żołnierzy jada tam i gdy ci kośmici odlatują zabieraja ciała ,,rodziny zaginionych nigdy sie nie dowjadują że ich bliscy się odaleźli ,w dalszym ciągu czekają na ich pwrót ,to zaczeło się w roku 1954 piersze takie incydenty i z roku na rok się nasilaja ,tutaj podaje wam linki zródła moich iformacji  https://www.youtube.com/watch?v=8oQHBXFHPig&t=29s     drugi film  https://www.youtube.com/watch?v=dROPIbiICZs&t=1247s   ofiarami padają całe rodziny ,jena z ofiar miała 3 latka ,atakują w miejscach mniej zaludnionych ,jesli co zobaczycie że co lata uciekajcie ,bo nie wiadomo jakie maja zamiary do was ,i możecie stać się następną ofiarą okrutnego okaleczenia ,ofiary jeszcze żyły gdy im to robiono ,to straszna i bolesna śmierć ,

Portret użytkownika tomasz26

ufo to nic więcej jak my sami

ufo to nic więcej jak my sami z innych gęstości wymiarów(kształt i forma nie ma znaczenia duch duszy jest bezpłciowy wieczny i przyjmuje różnorakie kształty..ufo nie mniej nie więcej trzeba się obawiać min. tak jak nas samych na wzajem intencje drugiej osoby zawsze są widoczne i wynikają, albo z braku samoświadomości vel strachu ,albo zatrucia jakąś formą indoktrynacji (prania umysłu )a to prze różnej maści sekty kulty ,partie,stowarzyszania,mind control itp itd..oczywiście nie generalizuje ,ale jeśli ktoś ci karze zabić inną osobę już powinna plic się lampka ostrzegawcza..nie tędy droga

Portret użytkownika tomasz26

faktem się staje ze wszelkie

faktem się staje ze wszelkie systemy polityczne doszły do ściany, którą jest brak rozwoju ..wiec muszą wymyślić wykreować nowy twór ,który da im oddech..ostatnie filmy min .na you tube świadczą o tym ze tzw. kontrola oświeconym zerwała się z łańcucha.. zdali sobie sprawę z tego ze sami tez są kontrolowani ,, i nic to nie wnosi do egzystencji ani nie poprawia bezpieczeństwa (no bo jak skoro jesteśmy wytworem humanoidalnych zwierząt na planecie zwierząt..to podlegamy wyłącznie prawu naturalnemu tej planety

Portret użytkownika Medium

No tak, najpierw dać

No tak, najpierw dać ludożercom...

Dodaję:

Poczytajcie o Haiti, to jeszcze stosunkowo niedaleka przeszłość. Wikipedia nie podaje, ale kapitan Cook został rytualnie skonsumowany przez tubylców.

 

Strony

Skomentuj