Hałas uliczny prowadzi do wysokiego ciśnienia krwi

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Mieszkanie w pobliżu drogi o dużym natężeniu ruchu jest niebezpieczne dla zdrowia. I nie chodzi tylko o zanieczyszczenie powietrza. Nowe badanie wykazało, że sam hałas może powodować przewlekłe nadciśnienie.

 

Naukowcy wielokrotnie wykazali negatywny wpływ ruchu ciężkiego na zdrowie człowieka. Trudno było jednak rozróżnić wkład poszczególnych czynników, takich jak zanieczyszczenie powietrza i hałas, na podstawie tych wyników. Jednocześnie wiadomo, że mieszkanie w pobliżu lotnisk, gdzie odgłosy startujących i lądujących samolotów są szczególnie głośne, zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Dlatego naukowcy z Uniwersytetu Pekińskiego zainteresowali się wpływem hałasu samochodowego na to. Ich artykuł został opublikowany w JACC: Advances.

 

Zespół profesora Jing Huanga wykorzystał dane z ankiety UK Biobank do analizy dokumentacji medycznej ponad 240 000 osób w wieku od 40 do 69 lat. W czasie monitoringu żadna z tych osób nie miała nadciśnienia tętniczego, nadciśnienia tętniczego. Dla każdego z nich badacze ocenili średni poziom hałasu drogowego w miejscu zamieszkania, a następnie śledzili stan ich zdrowia na przestrzeni kolejnych ośmiu lat.

 

W pracy wykazano, że osoby mieszkające w pobliżu dużych autostrad są bardziej narażone na nadciśnienie, a im bardziej odczuwalny jest poziom hałasu, tym większe są szanse na rozwój tego niebezpiecznego stanu. Ta korelacja utrzymywała się po tym, jak autorzy uwzględnili wkład głównych zanieczyszczeń powietrza związanych z ruchem drogowym, takich jak cząsteczki sadzy i dwutlenek azotu. Chociaż oczywiście zanieczyszczenie stanowi dodatkowy wkład, a maksymalne ryzyko nadciśnienia wykazali ludzie, którzy byli stale narażeni na oba.

 

Nadciśnienie tętnicze – wysokie ciśnienie krwi – to poważna patologia, która prowadzi do rozwoju całej gamy groźnych chorób układu krążenia, mózgu itp. WHO wymienia je wśród głównych przyczyn zgonów we współczesnym świecie i zaleca uważne rozważenie czynniki stymulujące chroniczny wzrost ciśnienia. Czynniki te obejmują nadmierne spożycie słonych i tłustych potraw, brak aktywności fizycznej, otyłość, używanie alkoholu i tytoniu. Teraz dodano do nich szum autostrad.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika pangolin

wysokie ciśnienie krwi

wysokie ciśnienie krwi prowadzi do hałasu ulicznego to raczej pewne, ale nie będę poddawał tego analizie poznawczo-behawioralnej czyli metaanalizie przyczyny i skutku. 

i tu przypomina mi się piosenka Kazika "zagubiłem się w mieście" czy ja to ty? 

 

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Permanentny chałas jest

Permanentny chałas jest czynnikiem stresogennym, więc nikogo nie powinno dziwić że zestresowany organizm reaguje nadciśnieniem tętniczym, które w tym wypadku jest pierwotną reakcją przygotowujacą ciało albo do walki albo do ucieczki. Ja mieszkam na przedmieściach - kiedyś to była wieś.. kiedyś - a w linii prostej ok. 2km mam obwodnicę miasta z dużym ruchem niemal przez całą dobę. Wystarczy otworzyć okno z rana lub wyjść na podwórze i już człowieka "cholera bierze" od tego szumu. A żeby było "ciekawiej" to z drugiej strony w podobnej odległości planowana jest trasa kolejowa CPK, której budowa wiąże się z wywłaszczeniami i wysiedleniami tubylców.. oni mają sobie pójść bo kolej będą budować.. a nowe domy trzeba będzie zburzyć. Narazie inwestycję zawieszono - po licznych prostestach, ale co będzie po wyborach jak już "strach o stołki" minie ? To jak ludzie mają być zdrowi skoro nie człowiek się liczy a "wielka budowa" ? Czy Polska musi być krajem tranzytowym dla krajów sąsiedzkich ? Czasem myślę, że lepiej by było żyć w XII wieku. cisza, spokuj i żadnych nerwów bo coś tam. Cywilizacja karze sobie słono płacić za swoje wygody. I kto temu wszystkiemu jest winien ? - człowiek który nie umie znaleźć zaspokojenia w prostocie.  

Portret użytkownika chazarska logika

macie odwage wypisac Polacy

macie odwage wypisac Polacy liste chazarkow ktorzy opanowali ten portal i niszcza go z dnia na dzien?

Zaczynamy :

1) Endymion

2) Medium

3) Drako

4) Axell 69

5) Inzynier magister

6) miami vibe

7) arya

no dopisywac ich cha cha chazaria

 

Portret użytkownika Endymion

Z tego o to tu miejsca,

Z tego o to tu miejsca, chciałbym bardzo serdecznie podziękować moim pięciu prywatnym trollom na ZnZ, za głosowanie za mną. Czuję się zaszczycony, chociaż śmierdzi to trochę nepotyzmem, bo trolle dla pełnej michy mogły być nieobiektywne do końca, ale ja jestem naiwny i pełnej wiary, że troll to też człowiek i takimi pobudkami jak pełna micha nie pokieruje się.

Mimo wszystko, dziękuję z całego serca głosującym na mnie, dzięki którym uzyskałem I miejsce w tym rankingu.

Obiecuję, że nadal będę robił, to co robię, trofeum jest dla mnie bardzo motywujące i wiem, że moje pisanie nie jest bez sensu!

Aż się popłakałem.. po tylu latach pisaniny w internecie, w końcu doceniono mnie.

P.S.

Do Jury konkursu: gdzie mam się zgłosić po medal, 100.000 Szekli oraz bilet do Izraela, bo chyba w Knesecie będzie specjalne zgromadzenie na moją cześć?? Jako celebryta na ZnZ, "uprawiający" chazarską logikę (aż mu się mózg zaorał), liczę na I klasę w samolocie oraz nocleg w 6* hotelu.

 

Co do reszty nominowanych; nie martwcie się, zostaliście wyróżnieni, a ja bym stworzył podobną listę forumowiczów, z któymi mogę tutaj podyskutować, nie zgadzając się we wszystkim oczywiście, ale z WAMI wiem, że rozmawiam z kimś kto posiada swoją wiedzę i przekonania, a nie trollem.

 

 

 

 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika spokoluz

eeee, o mnie zapomniałeś !?

eeee, o mnie zapomniałeś !? co się zmieniło , że nie jestem dla ciebie cha cha coś tam , coś tam skoro reszta jest na liście - hmmmmm.... za mało nawalam spamem czy co !?

jak mogłeś mi to zrobić !!!

to , że z wieloma z listy się nie zgadzam bo mam swój światopogląd nienaruszalny przez nikogo to u ciebie zawsze jest kontrkomentarz , że jetem cha cha coś tam ., coś tam - zdecyduj się !

pamietaj - każdy sądzi wg, siebie Smile bo tyś chazar a chcesz aby reszta była ROFL

najbardziej chazarzy obrzucają gównem innych niechazarów aby zrobić z nich chazarów aby się ukryć , że nimi nie są - miernoto chazarska Smile

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika spokoluz

sam siebie wrzuciłeś na ruszt

sam siebie wrzuciłeś na ruszt jako chazar tworząc listę - jestes jedynym samozwańcxzum chazarem tu na znz i sam , bez żadnego przymusu się do tego przyznałeś bo chazary tak mają - nie myślą logicznie tylko działają emocjonalnie i emocje cię poniosły Smile

a ja tylko zrobiłem prowokację z moim wpisem bo genralnie w d..e miałem twój poj..ny post - zastawiłeś sieć i sam w nią wpadłeś ROFL

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Strony