Hałas drogowy wpływa na zachowanie ptaków

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Oczywistym faktem jest, że zanieczyszczenia powietrza zaburzają równowagę w ekosystemach. Podobnie dezorientująco na przyrodę wpływa generowany przez człowieka hałas.

Naukowcy badali dwa gatunki ptaków, skupiając się na ich reakcjach na hałasy. Odtwarzano hałas drogowy, alarmy i syreny oraz ich wszelakie kompilacje. Obserwowano reakcje ptaków za pomocą kamer oraz mikrofonów.

Wyniki wykazały, że hałasy drogowe usypiają czujność zwierząt. Ptaki narażone na obcowanie z hałasem były mniej ostrożne i nie potrafiły rozpoznawać zagrożenia na czas. W wyniku tego pięciokrotnie częściej padały ofiarami drapieżników, które wykorzystywały ich nieuwagę.

Zaskoczeniem podczas badania był fakt prawie żadnego wpływu hałasu drogowego na nietoperze. Naukowcy odkryli, że zwierzęta te potrafią dostosować się do warunków dźwiękowych poprzez zmianę taktyki polowania. Dzięki temu ich skuteczność łowiecka pozostawała niezmienna. W przeciwieństwie do innych zwierząt, nietoperze potrafią modulować intensywność dźwięków.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj