Gwatemalski wulkan Santa Maria wyemitował chmurę popiołu o wysokości 6 km

Kategorie: 

Źródło: twitter

W ostatnich dniach doszło do znacznej intensyfikacji aktywności w obrębie znajdującego się w Gwatemali wulkanu Santa Maria. W poniedziałek rano, 11 kwietnia, nastąpiła silna emisja pyłu i gazu, a wysoka na 6000 metrów kolumna popiołu, widziana była z miasta Quetzaltenango.

 

Początkowo po pierwszej fazie aktywności kolumna popiołu wzrosła do wysokości 4000 metrów, ale kolejna eksplozja spowodowała jej zwiększenie, a na dodatek powstała lawina piroklastyczna.

Okoliczne miejscowości są cały czas narażone na skutki trwającej aktywności wulkanicznej. Obserwuje się liczne lawiny skalne  i przepływy magmy. Szczególnie narażona na opady popiołu jest miejscowość San Marcos.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroSkomentuj