Gwatemalski wulkan Pacaya miota olbrzymimi skałami! Naukowcy ostrzegają przed tragedią

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Gwatemalski wulkan Pacaya, wypluwa lawę od kilku godzin i skłonił krajowy instytut meteorologiczny, do wystosowania ostrzeżenia dla mieszkańców. Żarzące się fragmenty wulkanicznych skał, mogą uderzyć w pobliskie miasta i spowodować niewyobrażalne straty.


Lokalne władze, póki co nie wydały rozkazu ewakuacji po ostatniej erupcji typo stromboliańskiego. Są to erupcje, które składają się ze stosunkowo słabych eksplozji, wyrzucających płonące fragmenty skał, popiół i lawę. Nazwa ta pochodzi od włoskiego wulkanu Stromboli, który znany jest z tego typu aktywności.


Jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w Ameryce Środkowej, a więc wulkan Pacaya, zaczął wypluwać lawę o świcie, tworząc ogromny pióropusz dymu. Chmura popiołu wulkanicznego wyemitowanego przez wulkan, osiągnęła wysokość 5 kilometrów i rozciąga się na około 25 kilometrów.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj