Gwałtowny wzrost ilości metanu w Arktyce, w styczniu 2013 roku.

Kategorie: 

Źródło: NCDIS

Metan to gaz cieplarniany szczególnie przyczyniający się do zmian klimatu na Ziemi. W przeciwieństwie do dwutlenku węgla, o którym słyszeli chyba wszyscy jest to gaz, którego emisja ze środowiska naturalnego wielokrotnie przewyższa tą, jaką jest w stanie wytworzyć człowiek, na przykład w rolnictwie. Nikt nie próbuje, zatem opodatkowywać kogokolwiek i redukować emisji metanu, bo tego się po prostu nie da się zrobić zwłaszcza, że rozmarzająca wieczna zmarzlina i arktyczny lód powoduje, że jest go coraz więcej, co zauważyli właśnie naukowcy pracujący w Arktyce.

 

Poniżej znajduje się połączenie zdjęć wykonanych przez Rosjanina, dr Leonida Yurganova.  Pokazują one, poziom metanu w okresach od 1 do 10 stycznia (lewy dolny róg), między 11 a 20 stycznia (w środku), oraz w dniach od 21do 31 stycznia po prawej na dole).  Obrazy pokazują gwałtowny wzrost metanu nad Oceanem Arktycznym, w podanym okresie i to widoczny na dużym obszarze na północy Norwegii.

Specjalistów zastanowiło to, dlaczego metanu przybywa akurat tam i doszli do wniosku, że musi istnieć jakaś korelacja między ilością tego gazu a wielkością pokrywy lodowej w Arktyce.  Z pomiarów stężenia metanu wynika, że ​​najwyższe poziomy tego gazu pokrywają się z obszarami w Oceanie Arktycznym, gdzie lód jest nieobecny. 

Nawet, gdy poziom metanu nad Oceanem Arktycznym jest stosunkowo niski, nadal może być bardzo wysokie jego stężenie pod lodem morza, gdzie jest wytwarzany przez bakterie. Duże ilości metanu mogą wchodzić do atmosfery, gdy lód morski się cofa.  Lodu w okolicach bieguna północnego ubywa w nadzwyczajnym tempie.  Wielkim zagrożeniem jest to, że ogromny wzrost temperatury w Arktyce będzie destabilizować ogromne ilości metanu, który jest teraz na dnie morza.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ero

Ziemia jest swoja własną

Ziemia jest swoja własną istota żyjemy na nie jak mrówki w mrowisku. Dbajcie o nią bo ona daje wam możliwość do życia. Cieszcie się kazda chwila i cieszcie sie z tego co macie bo ta materialność was wykonczy. Rozwijajcie się poprzez was a nie przez innych,nie patczie sie kto co ma,tylko ulepszajcie siebie poprzez miłość. Planeta ziemia i tak przerzyje,ona siebie sama uwarunkuje jaj się niebedzie jej coś podobać a wtedy my nie mamy nic na ten temat do gadania. Live long and prosper

Portret użytkownika Juszka1980OGL

Jestem ciekaw czy ktos z was

Jestem ciekaw czy ktos z was sprawdził jakie w danym okresie panowały warunki atmosferyczne i rozkład prądów powietrznych. Chwilkę poszperałem po neciei okazuje się że od połwy grudnia 2012 do tej pory wieje z nad afryki i srodkowego atlantyku wiatr ku płn, w analogicznym czasie w latach 2008, 2009 oraz 2010 fronty z południa nie utrzymywały się dłużej jak tydzień. Może to jest jedną z przyczyn.
pozdrawiam Juszka

Portret użytkownika ArDoR

I po co o tym krzyczą Ci

I po co o tym krzyczą Ci naukowcy... za moment zlecą się ci spece od gazu łupkowego i zaczną na masową skalę wydobywać ten gaz z lodu... wiadomo że metodą wytapiania go.Bynajmniej nie jest to trudne, wystarczy zadbać o to by freonu nie zabrakło w atmosferze, i gotowee.

Portret użytkownika 3plabc

I tak klimat się będzie

I tak klimat się będzie zmieniał i tak. Nic tego nie zatrzyma, ani sztuczne chmury ze smug chemicznych odbijające promienie słońca, ani inne wymysły.... zresztą ja tam lubie jak jest ciepło hehehe.

Skomentuj