Gwałtowne burze z trąbami powietrznymi mogą wystąpić w Polsce

Kategorie: 

http://burze.dzis.net/?page=mapa_ostrzezen

Trudno sobie wyobrazić bardziej dobitne podkreślenie przez naturę, że nadeszły wakacje niż poprzez nadejście fali upałów. W poprzednich latach w czerwcu raczej nie zdarzały się aż takie temperatury. Niestety upały oznaczają też większe niż zwykle ryzyko ze strony gwałtownych zjawisk pogodowych. Meteorolodzy przewidują dzisiaj nawet tornada.

 

Ryzyko trąb powietrznych istnieje zawsze, gdy na naszym niebie dochodzi do burz konwekcyjnych. Część z superkomórek burzowych ma potencjał do tego, aby zeszło z nich tornado. Jest on tym większy im większe temperatury panują w regionie. Dzisiaj praktycznie na terenie całej Polski spodziewane są temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza.

 

Na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu nawet 34 stopnie. Podobna temperatura była wtedy, kiedy zeszło niszczycielskie tornado, które przeszło przez autostradę A4 i zdewastowało całą okolicę. Ślady przejścia tego żywioły można zobaczyć do dzisiaj.

 

Aktualnie burze przetaczają się przez północ Polski. Już dzisiaj w nocy na Pomorzu doszło do zjawisk burzowych. Ta fala zmierza na północny wschód. Jednak do burz dochodzi zwłaszcza w godzinach wieczornych. Trzeba pamiętać o zabezpieczeniu samochodów oraz okien w domach. Burzom może towarzyszyć grad.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Olka

Rzeczywiście, po 24 godzinach

Rzeczywiście, po 24 godzinach mogę potwierdzić, że podmuchy były mocne i tylko wypatrywalam czy gdziś nie wyskoczy jakieś tornado. Na szczęście obyło się bez tego. Co nie przeszkodziło mi późnie wyśnić sobie w nocy roju tornad. Na szczęście nie było katastrofy, bo zbudziła mnie kolejna burza. Błyskało nawet mocniej niż poprzedniego dnia.

Portret użytkownika anna

Niestety burze są i będą,ale

Niestety burze są i będą,ale jak narazie nas omijają.Bynajmiej centralną polskę,ale nik nie przewidzi co może się stać.Ja się boję i codzienie śledzę pogode.Ale kiedyś pogoda była inna o tej porze,terez jest upał i kto wie co to bęndzie.?Klimat się zmienie niema co kryć.

Strony

Skomentuj