Gwałtowna erupcja gwatemalskiego wulkanu Fuego. Kolumna popiołu sięga 4500 metrów

Kategorie: 

Źródło: idisglobal.com

Silna eksplozja wulkanu Fuego w Gwatemali, wyzwoliła olbrzymie rzeki stopionej lawy i chmurę popiołu sięgającą 4,5 kilometra. Narodowa Agencja Sejsmologiczna Gwatemali uważa, że erupcja nie wpłynie na pobliskie społeczności.

Erupcja wulkanu Fuego, spowodowała dużą falę uderzeniową i pióropusz popiołu o wysokości 4500 metrów. Wybuch został uchwycony przez kamerę internetową znajdującą się 15 km od kompleksu wulkanicznego Fuego Acatenango. Międzynarodowe lotnisko w Guatemala City, położone około 43 kilometry od wulkanu, zostało zmuszone do zamknięcia.

 

Fuego to aktywny wulkan leżący w Gwatemali na terenie Pacyficznego Pierścienia Ognia, a więc obszaru o długości 40 000 km na Oceanie Spokojnym, znanym z dużej aktywności wulkanicznej i sejsmicznej. Fuego jest  zresztą jednym z najaktywniejszych wulkanów w całej Ameryce Środkowej. Najnowsza aktywność tego wulkanu jest zdecydowanie mniej niebezpieczna w porównaniu do innych erupcj. Aktywność z początku czerwca 2018 roku, dotknęła około 1,7 miliona ludzi i spowodowała śmierć ponad 190 osób.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj