The Guardian donosi o raporcie, który oskarża Polskę o brak zwrotu mienia ofiar Holokaustu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Według Europejskiego Instytutu Dziedzictwa Zagłady, tylko Bośnia i Hercegowina, oraz Polska, nie wywiązała się z odpowiedniej restutucji mienia żydowskiego po ofiarach Holokaustu. Jak podaje brytyjska gazeta Guardian, Instytut domaga się od Polski specjalnego potraktowania w zakresie zwrotu nieruchomości lub rekompensat.

 

Zdaniem raportu, który jest komentowany w gazecie, tylko Bośnia i Hercegowina, oraz Polska nie wywiązały się z deklaracji, aby stworzyć specjalne prawo pozwalające na zwrot zarekwirowanego lub zniszczonego podczas II wojny światowej majątku osób narodowości żydowskiej. Jak zauważa The Guardian, w Polsce jest ogólne prawo pozwalające na dochodzenie roszczeń względem utraconego majątku, ale uznano to za niewystarczające. 

 

Europejski Instytut Dziedzictwa Zagłady w swym raporcie skrytykował, że w niezwykłej sprawie stosowane jest zwykłe prawodawstwo. W raporcie można wyczytać, że Holokaust był niezwykły i należy się specjalne traktowanie. 

 

Polski rząd narazie stoi na stanowisku, że jeśli jest żyjący spadkobierca właściciela cudzoziemcy lub obywatela polskiego, to istnieją procedury prawne w Polsce pozwalające na dochodzenie takich roszczeń. Jeśli chodzi o bezpotomnie zmarłych obywateli polskich narodowości żydowskiej, to według prawa taki majątek przechodzi na skarb państwa. 

"Każda osoba fizyczna lub prawna lub jej potomek ma prawo odzyskać własność zagarnietą przez niemieckich nazistów, władze sowieckie lub komunistyczny reżim powojenny. Etniczne czy religijne tło nie ma znaczenia, polskie prawo wszystkich traktuje tak samo." powiedział polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski

Niektóre organizacje żydowskie twierdzą, że w kwestii tego majątku nie obowiązuje prawo kraju w którym on się znajdował, tylko jest jakieś plemienne prawo, wedle którego to organizacjom żydowskim w Ameryce czy Izraelu, należą się odszkodowania, a mienie bezpotomnie zmarłych obywateli polskich narodowości żydowskiej nie należy do skarbu państwa ze względu na wyjątkową sytuację. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ulas

Co można zwrócić skoro

Co można zwrócić skoro większość miast, w których żyli była niemal całkowicie zniszczona. Do tego byli zadłużeni w polskich bankach. Czy naprawdę tak zależy im na gruzie i na spłaceniu długów?

 

Portret użytkownika barr

Jak zwykle zydy mają nas za

Jak zwykle zydy mają nas za błaznów nie znających historii , skoro chcą odszkodowania , to do niemców , dostali za komune odszkodowanie pare dziesiąt milionów  a jeszcze im mało , wiekszość żydów zabili niemcy a reszta uciekła,  te ich własności to po wojnie były gruzy ,a jeśli mieli coś cennego to zabrali to niemcy , wiec tym samym pokazują że nie mają wstydu,  polacy jak inni słowianie też gineli i też stracili mienie gdzie ich odszkodowania

 

Portret użytkownika nel35

Chyba powinien wyruszyć

Chyba powinien wyruszyć kolejny pojazd z wielkim bilbordem, na którym będzie skan dokumentu z lat 60-tych, w którym stoi jak wół, że rząd amerykański przejmuje wszelkie roszczenia żydowskie  na siebie. Dostali na to ok. 40 mln $. Z  drugiej strony natomiast, info na temat: kto finansował II wojnę światową...

Portret użytkownika BigStan

Plus nagłośnić sprawę braku

Plus nagłośnić sprawę braku zainteresowania nowojorskich parchów przy kasie z czasów początku drugiej wojny światowej, gdy to ich kamrat Hitler zaproponował wykup współplemieńców i eksport do USA.

Brak chęci dobicia targu spowodował że wzrosła w Europie eksterminacja wiadomej nacji przez Niemców ( a nie mitycznych nazistów ) a cwane parchy na trupach swoich ziomków do dziś trzepią kasę.

Strony

Skomentuj