Grupa bojowa z lotniskowcem George Bush dotarła na Morze Egejskie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Amerykanie od jakiegoś czasu wzmacniają swoją obecność w basenie Morza Czarnego. Poprzednio tłumaczyli zainteresowanie tamtą okolicą ze względu na Igrzyska Olimpijskie i "bezpieczeństwo obywateli amerykańskich", ale olimpiada się skończyła, a statki US Navy kręcą się w okolicy i nowe są w drodze.

 

Według doniesień mediów rosyjskich w okolicy Morza Czarnego znajduje się obecnie 6 amerykańskich okrętów wojennych. Można też przeczytać, że ostatnie wydarzenia w tym zgoda Rady Federacji na rozpoczęcie działań wojennych na Ukrainie, to jasny sygnał, jaki Rosja chciała przekazać USA.

 

Za oceanem z kolei pojawiają się doniesienia, że w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Krym, Stany Zjednoczone wysłały w kierunku Morza Czarnego grupę uderzeniową z lotniskowcem, aby móc reagować na zmiany sytuacji na Półwyspie Krymskim i na Ukrainie. Najnowszy lotniskowiec USS George HW Bush oraz siedemnaście innych statków i trzy okręty podwodne już dwa dni temu znalazły się na Morzu Egejskim.

USS George HW Bush ma na pokładzie 90 samolotów, w tym śmigłowce różnych typów, a także kilka eskadr z F/A-18-E/F Super Hornets, czyli jedne z najbardziej zaawansowanych samolotów bojowych na świecie. Towarzyszyć będzie mu też co najmniej jedna z łodzi podwodnych klasy Ohio. Jest to typ okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi w dwudziestu czterech silosach rakietowych.

 

Przybycie w nasz region świata lotniskowca USS George HW Bush zwiększa potęgę militarną, która może zostać skierowaną przeciwko Rosjanom i to o rząd wielkości. Wystarczy nadmienić, że ta grupa bojowa ma większą siłę ognia niż całe lotnictwo ukraińskie, a nawet większą niż łączna siła wszystkich krajów położonych nad Morzem Czarnym, z wyjątkiem samej Rosji.

Lotniskowiec USS George HW Bush - Źródło: US Navy

Teoretycznie lotniskowiec nie może wejść bezpośrednio na Morze Czarne. Zabrania tego konwencja Montreux. Rosja wcześniej próbowała omijać to obostrzenie tworząc zakamuflowane lotniskowce pełniące też inne funkcje, dzięki czemu byli w stanie ominąć to ograniczenie. Mimo takiego stanu prawnego warto pamiętać, że Turcja jest sojusznikiem NATO i zachowuje absolutną władzę prawną nad cieśniną Bosfor. Niewątpliwie byłaby to trudna decyzja Turcji w sprawie tego, czy pozwolić na wpłynięcie lotniskowca na wody Morza Czarnego, ale jest ona możliwa.

Lotniskowiec USS George HW Bush widziany 4 marca 2014 r. - Źródło: Twitter

Zresztą pamiętajmy, że wpłynięcie na to morze nie jest konieczne dla USS George HW Bush, aby być w 100% skutecznym. Zarówno Ukraina jak i oczywiście Krym, znajduje się już w zasięgu operacyjnym myśliwców znajdujących się na pokładzie.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika darczan

Boże jak was wszystkich

Boże jak was wszystkich czytam to wydaje mi się że macie po naście lat,
i zryty beret od teorii spiskowych wymyślonych przez ludzi którzy zbijają na tym szmal.
Mam 41 lat i przeżyłem Związek Bratnich Narodów, kiedy w Polsce stacjonowały wojska radzieckie.
W tamtych czasach zachód też nam pomagał oderwać się z pod okupacji naszego kraju, a teraz przyszedł czas na Ukrainę, i bez względu na to co nas kiedyś w histori dzieliło to nie ci ukraincy są za to odpowiedzialni.
Tak jak niemcy dzisiejsi za holokaust i II wojnę światową.
Dziś cała europa zdaje test z histori która wydażyła się jeszcze nie tak dawno.
W tamtych czasach Hitler też zaczoł powoli przejmować prawie bez walki miejsze kraje, a wszyscy przyglądali się temu biernie, do czasu aż sytuacja brzybrała katastrofalny wymiar.
My Polacy nie możemy dopuścić do powrotu tamtych wydarzeń.
Ukraina Ukrainą a jak to każdy strateg wie że lepiej działania wojenne prowadzić na terenie obcego państwa niż swojego.
Jeśli nie chcecie bronić Ukrainy to może Putin w pierwszej kolejności powinien napaść na Polskę? Może wtedy bardziej by do was dotarło ogrom zagrożenia jaki stoi przed Polską i Europą!!
Strategicznie nie możemy oddać kraju który rozpoczoł swe dążenia do wolności które my przeprowadziliśmy wcześniej.
Bo po Ukrainie być może będziemy my!!
Nie na darmo Polscy żąłnierze gineli w Awganistanie i Iraku.
Gineli tam po to żeby pokazać całemu światu że jesteśmy godnymi sojusznikami największego militarnego państwa jakim jest USA.
Dziś jestem dumny z tego że Stany Zjednoczone nie zostawiają nas w osamotnieniu wobec zegrożenia, że jawnie nas wspierają, że wysyłają do Polski swoje myśliwce dla obrony naszej przestrzeni powietrznej, i że są w stanie pogrążyć swoją gospodarkę by wywiązać się z obietnic sojuszniczych wobec takiego małego kraju jakim jest Polska.
Na koniec dodam że jak my byliśmy napadnięci przez Niemcy Hitlerowskie, też oczekiwaliśmy na pomoc zachodu, tak jak teraz prosi nas o to Ukraina.
Nie odwracajmy się plecami bo inaczej historia zatoczy koło...  

Portret użytkownika Wlodi

Są pierwsze sankcje Są

Są pierwsze sankcje
Są pierwsze ruchy militarne NATO
Jeszcze trochę niech zabiorą majątki rucholom i wprowadza wizy i to dla wszystkich - tym samym Władymir P pożegna kreml

Prezydent Komorowski informował ze ruscy hakerzy zaatakowali polskie strony internetowe dokonując rożnych wpisów popierających ruski atak na Ukrainę. Tu jest chyba ich zagłębie...

Unia Europejska problemów nie rozwiązuje. Unia Europejska jest problemem, którego nikt nie potrafi rozwiązać. Nostra Damus.

Portret użytkownika 3plabc

Nie straście już bo wojny i

Nie straście już bo wojny i tak na razie nie będzie. Rosja postawi na swoim, zatrzyma Krym, a przynajmniej duże na nim wpływy, reszta Ukrainy pozostanie samodzielna, w biegu wydażeń nie zdziwie się nawet gdy z czasem skłoni się z powrotem ku Rosji, zwłaszcza po kredytach i "reformach" z pod szyldu MFW. Następna runda wygrana dla Putina. UE ma za wiele gospodarczo do straczenia angażując się bardziej w konflikt z Rosją, a gospodarka jeszcze się nie podniosła z "recesji". Bardziej bójcie się o następną runde. Pytanie kto zacznie i w jakim rejonie świata. Może Wenezuela, ale ostatnio Usa chyba olewa własne podwórko. A może Chiny definytywnie upomną się o wyspy Senkaku?
Ps. Jesli mowa o już lotniskowcach to jestem ciekawy skuteczności S-300 i S-400 w warunkach bojowych w konfrontacji z nowoczesnym lotnictwem.

Portret użytkownika CRUSADERS

Ciekawe czy nasze elity

Ciekawe czy nasze elity czytaja komenty czyli glos narodu..Jesli tak to chyba walizki juz maja popakowane tak na wszelki wypadek. Cala ta zadyma wydaje sie byc farmazonem na dokonczenie zniszczenia....nas...tak jak przemyslu,wojska,rolnikow i mlodych ludzi,ktorzy patriotyzm to raczej maja w D.

Portret użytkownika Zenek

Elity czytają "głos narodu" i

Elity czytają "głos narodu" i niedawno głosami swoich przedstawicieli autorytawnie stwierdzili iz "wszystkie wpisy Narodu dotyczące sprzeciwu dotyczącego udziału Polski w żydoskim/ nazistowskim Zamachu Stanu na Ukrainie są wpisami dokonywanymi przez rosyjskich hakerów".
 
Linia wiecznej przyjażni reżimu warszawskiego z rezunami kijowskimi będzie kontynuowana aż po kres tuskolandii (zmiany jej nazwy na Judeopolonie).
 
A propo tej "braterskiej miłości miedzyreżimowej" rząd w ramach pilnych zakupów wojskowych wydaje wszelkie rezewy walutowe NBP na zbrojenia przeciwko "podchodzącym juz pod warsiawkę moskalom".
 
A Naród skoro nie chce wyginąć przy okazji reform zostanie zmuszony do wyginiecia w walce o interesy semickich braci nazistów/ banderowców z Ukrainy. Coraz więcej jest przecieków o cichym poborze frajerów mających umierać za Zion w Polsce. I za zawsze prawdomównych u rządowego koryta.
 

Portret użytkownika Nostra Damus

Politycy są najlepszym

Politycy są najlepszym dowodem na to, że istnieje życie po śmierci mózgu.
Oni czytają, bo chcą wiedzieć co my wiemy. Muszą wymyślać nowe kłamstwa by zatuszować prawdę. Na tym polega praca każdego polityka. Czyje kłamstwo najlepsze, ten wygrywa. Obawiam się że pod tak wielką potęgą klamstw, jakią stworzył tzw. "demokratyczny zachód" wokół Ukrainy, ugnie się nawet Rosja, niestety.
Powtórzę co kiedyś tu napisałem pod innym nikiem - gdyby w Sejmie wywiesić 10 Przykazań Mojżeszowych, i kazać politykom się do nich zastosować, oni musieli by przestać pracować, wstać i opuścić na zawsze budynek Sejmu. Wielu z nich musiłoby udać się wprost do więzienia. A przecież większość z  nich uważa się za chrześcijan, za katolików, należ do katolickich lub chrześcijańskich partii czy ugrupowań... Dlaczego więc tak jest?
Kto dzisiaj chce łykać gorzką prawdę, jeżeli kłamstwo jest tak smakowite? Nikomu nie pasuje, że zamach stanu na Ukrainie był ukartowany przez zachód. Lepiej zasmakować zysków, jakie się mogą pojawić gdy Ukraina wejdzie do Unii. Biedni Ukraińczycy, ich rozczarownie będzie wielkie.
A przcież istnieją dowody na to, że cała afera finansowana i planowana jest przez Unię i USrael. Kogo to obchodzi... Kliczko odberał rozkazy bezpośrednio od Pani Merkel i germańskj Fundacji Conrada Adenauera. Ta sama fundacja została już często oskarżona o prowadzenie nielegalnej działalności politycznej poza granicami gestapolandii - niedawno w Kairze, można sobie sprawdzić.
Biedna Rosja. Tym razem ma rację, stoi na właściwym punkcie w historii, ale nikt jej nie wierzy. Mam  tylko nadzieję, że postawi na swoim.
Pani Merkel przepadła. Trzeba czasu by wymyśleć tak wielkie kłamstwo, które by zakryło tak straszną prawdę.
Tym, którzy lubują się w oczernianiu Putina i porównywaniu go z Hitlerem, polecam grecką prasę, gdze Pani Merkel niemal codziennie występuje jako Hitlerowiec. Można pogooglować: Merkel-Hitler. Pełno tego. Oni się już poznali co w trawie piszczy.
Jeżeli już jestem przy Grecji to pozwolę sobie na jesz jedno porównanie;
Gdyby w Grecji na skutek przewrotu doszły do władzy partie nazitowskie (co jest akurat możliwe) i zgroziłyby mniejszości tureckiej, zabronili im języka... to wiecieco by sę stało, no nie? Turczyn byłby jeszcze w ten sam dzień w grecji i nie patrzyłby spokojnie tak jak robi to Rosja na Krymie, talko turczyn zacząłby od bombardowania. Krew lła by się gęsto, a "demokratyczny zachód" nie zdążyłby nawet o tym przeczytać.
To jest adekwatne porównanie do obecnej sytuacji na Krymie. Dodam, że turecki prezydent regularnie odwiedza gestapolandię, zbiera żyjącyc tam turków na stadiony i hale sportowe i wyprawia im kazania i przypomina, że są oni turkami, mają dbać o swoją narodowość i kulturę. Wszystko jasne?
Gdyby więc w grecji, z którą turcja ma swoje problemy terytorialne, gdzie istnieje także turecka mniejszość narodowa (patrz Cypr), zaszło coś takiego jak na Ukrainie, to grecjależy w gruzach w przeciągu 12 godzin.
Mam nadzieję, że niektórzy otworzą nie tylko oczy, ale i umysły. Nie dotyczy polityków, u nich to nieożliwe.
Pzdr.
 
 

Unia Europejska problemów nie rozwiązuje. Unia Europejska jest problemem, którego nikt nie potrafi rozwiązać. Nostra Damus.

Portret użytkownika kari

Zgadzam się z tobą. Jeśli

Zgadzam się z tobą. Jeśli większośc myślałaby jak Ty nostra damus to dawno Polacy by wyszli na ulice jak Grecy, ale nasz naród od dawna nie ma już jaj, oberwano je nam i stłamszono. A Putin słusznie walczy o Krym, własnych rodaków i interesy Rosji - to jest prezydent. Ciekawe jak by postąpił "nasz prezydent" ze swoją marną świtą. Jeśli Ukraina zostanie podzielona, to myślę że ci co tak pragną być w Europie[choć uważam że są] to po pewnym czasie sami będą chcieli przyłączenia do Rosji. Rosja zadba o swoich obywateli a unia? Tak jak nas Polaków będzie mieła w du..e. Żal mi tylko ludzi którzy mają tak wielkie nadzieje i wielu z nich nie zna całej prawdy, ale niech sami się przekonają. Jak stracą suwerennośc z zasypią ich debilnymi prawami z unii to może otworzą oczy ,ale  będzie już za puźno.  

Portret użytkownika euklides

Buahaha święta Rosja. Wiem,

Buahaha święta Rosja. Wiem, że antyrosyjskie teksty ranią twoje uczucia religijne, ale niestety Rosja to państwo takie jak wszystkie inne, do tego z ambicjami imperialistycznymi jak np. UE czy USA.
Jakby państwo rosyjskie było choć trochę lepsze od polskiego, to ludziom w Rosji żyło by się dużo lepiej niż w Polsce, a tak nie jest, pomimo, że Rosja posiada wszelkie możliwe surowce i olbrzymie terytorium, co daje komfort samowystarczalności. Jak śpiewał Kazik "polityka to tarzanie się w błocie i każdy się musi ubrudzić" i to jest jedyna prawda w polityce.
 

Portret użytkownika Nostra Damus

Twoja wypowiedz jest dowodem

Twoja wypowiedz jest dowodem na niedojrzalosc Czlowieczenstwa. Mierzysz kategoriami kapitalistycznymi: gdzie zyje sie lapiej tam sa ludzie szczesliwsi. Niestety to tylko czesciowa ocena sytuacji, bardzo ograniczona. 
Moze przeciez byc, ze ten ktory posiada tylko dwa wielblady jest szczesliwszy od tego kto posiada dwa mercedesy - prosze o tym nie zapominac, ze szczescie i zadowolenie nie jest zalezne od zasobnosci. Oczywiscie gdy bieda doskwiera, a niekiedy i glod, trudno byc szczesliwym - lecz to nawet w Rosji rzadkie przypadki, podobnie jak i w Polsce.
Naleze do tych szczesliwcow, ktorzy majatkowo nie sa zasobni, za to mam przyjaciol rozrzuconych po calym globie. mam przyjaciol w Rosji, i mam przyjaciol Ukraincow, mam w Afryce, mam w gestapolandzie, mam w Poslsce, a mieszkam gdzie mi sie akurat podoba.
Pewnie pojade niedlugo do Rosji, zawsze jestem tam mile widziany.
Jezeli pisze juz o sobie, to dodam, ze Armia Czerwona zadala mojej rodzinie straszne straty - materialne i ludzkie. Moja rodzina przezyla chwile, ktorym nikomu nie zycze. Ale jestem chrzescijaninem i ezoterykiem. Do tych regul sie stosuje. Potrafiam wybaczyc, bo wiem ze wszyscy robimy bledy. A poniewaz materia sie rozwija, bo rozwija sie i Duch, dzisiejsza Rosja to nie to samo co za Stalina. Nie da sie wejsc dwa razy do tej samej rzeki, bo woda uplynela. Putni nie jest morderca, a Merkel nie jest Hitlerem, choc niekiedy mozna odniesc takie wrazenie.
To, co spiewal Kazik, ze polityka to tarzanie sie w blocie, i dlatego kazdy musi sie ubrodzic, potwierdza to co zawsze glosze, ze politycy to glupole lub jak male dzieci: gdy tylko widza kaluze, zaraz do niej wskakuja. O ile mozna zrozumiec takie zachowanie u dzieci, to zachowanie doroslego czlowieka tarzajacego sie dobrowolnie w blocie nalezy uznac za chorobe psychiczna. Tyle na razie.
pzdr.

Unia Europejska problemów nie rozwiązuje. Unia Europejska jest problemem, którego nikt nie potrafi rozwiązać. Nostra Damus.

Portret użytkownika euklides

Tylko dziwne, że Armia

Tylko dziwne, że Armia Czerwona Cię nie uszczęśliwiła zadając straty materialne i ludzkie... Dorabianie filozofii "szczęśliwej biedy" do państwowego zamordyzmu jest żałosne. Żyje się lepiej tam gdzie państwo mniej zniewala i wyzyskuje ludzi. W libertarianizmie chodzi o wolność, nikt nikogo nie zmusza do bycia bogatym.

Strony

Skomentuj