Grupa asteroid przeleciała w odległości bliższej niż Księżyc

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W ciągu ostatnich tygodni w pobliżu Ziemi przeleciało bardzo blisko kilka asteroid. Najbliżej, bo na odległość około 30 tysięcy km zbliżył się 5 września obiekt znany jako 2019 RP1.

 

 

Pod koniec sierpnia, nowo odkryta asteroida o sygnaturze 2019 QR8 przeleciała w pobliżu Ziemi w odległości 309 tysięcy km. Odpowiada to mniej więcej 0,8 średniego dystansu z Ziemi do Księżyca.

Asteroida 2019 QR8  została wykryta 27 sierpnia bieżącego roku, dzień po przelocie obok Ziemi. Szacowana średnicę tego ciała niebieskiego wynosi około 15 m. Wyliczono, że obiekt znalazł się w perygeum o 8:51 czasu uniwersalnego, 26 sierpnia 2019 roku. Była to 42 znana asteroida, która przeleciała w tym roku w odległości mniejszej niż księżycowa.

Już 2 września wypatrzono kolejną nieznaną wcześniej asteroidę 2019 RQ. Mimo, że przeleciała około 100 tysięcy kilometrów od powierzchni Ziemi, nie dało się jej obserwowac za pomocą niewielkich teleskopów, ze względu na niewielkie rozmiary. Srednica tego ciała jest szacowana na kilka metrów.

 

Pod tym względem znacznie poważnie wygląda wspomniana już 17 metrowa asteroida 2019 RP1 z 5 września. Przeleciała ona szczęśliwie w odległości około 30 tysięcy kilometrów, czyli podobnej do tej po której zwykle latają satelity. Jej wpadnięcie w ziemską atmosferę mogłoby wyuwołac podobne skutki jak meteor czelabiński.

Dwa dni później astronomowie wypatrzyli około 10 metrową asteroidę 2019 RC1. Przeleciała ona jakieś 150 tysięcy kilometrów od naszej planety. Była to już 45 asteroida od początku roku, która znalazła się w odległości mniejszej niż księżycowa.

 

Uderzające jest to, że większość tych obserwacji dokonano już po przelocie asteroid. Dobitnie świadczy to o naszych mizernych zdolnościach do wykrycia na czas ewentualnie groźnych dla Ziemi obiektów z kosmosu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj