Greta Thunberg noszona na rękach przez policję na protestach przeciw budowie kopalni węgla

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

W tym samym czasie gdy Niemcy nakazali zamykanie kopalni w Polsce, u siebie rozbudowują kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego potrzebnego im do elektrowni węglowych, które zapewnią stabilizację niemieckiego systemu energetycznego padającego z powodu fetyszu OZE. Oczywiście nowe inwestycje koncernu RWE zwróciły uwagę sekty klimatycznej, która zaprotestowała wobec tych planów. Niewątpliwą gwiazdą protestów została święta Grecia Thunberg, którą niemieccy policjanci wprost nosili na rękach.

 

Miejsce akcji to Luetzerrath. Znajduje się tam kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego należąca do koncernu energetycznego RWE. Firma chce rozbudować tą odkrywkę w celu zasilania węglem elektrowni produkującej prąd dla samochodów elektrycznych i gospodarki. W rezultacie ma dojść do likwidacji wioski. To właśnie tam się okopali klimatyści, zaczęli budować domki na drzewach i tam na protesty zaczęli ciągnąć klimatyczni aktywiści z całej Europy. Pojawiła się też sama Greta Thunberg, któa odegrała zabawny spektakl.

 

Aktywiści zmobilizowali swoich zwolenników i na miejscu znalazło się kilkanaście tysięcy ludzi. Klimatystów ściągnęło tak wielu, że policja nie mogła ich usunąć. W ruch poszły pałki, gazy łzawiące i granaty hukowe. Oscara za najbardziej nieudolną inscenizację otrzymuje nagranie "aresztowania” Grety Thunberg, która rzekomo została wczoraj „aresztowana” za protest przeciwko kopalni. Widać, że pannica świetnie się bawi gdy jest niesiona przez niemieckich policjantów.

 

Greta Thunberg jest szwedzką działaczką klimatyczną, która rozpoczęła protesty przeciwko brakowi działań na rzecz ochrony klimatu będąc jeszcze w szkole. Jej piątkowe wagary nazwane strajkiem klimatycznym, spowodowały, że zyskała międzynarodową sławę, a ona sama stała się symbolem globalnej walki o ochronę środowiska.

 

Thunberg zaczynała protestować przed szwedzkim parlamentem w sierpniu 2018 roku, skąd jej działalność rozprzestrzeniła się na cały świat. W 2019 roku, udała się ona na szczyt ONZ w Nowym Jorku, gdzie przemawiała przed przywódcami państw i przedstawicielami biznesu.

 

Greta jest założycielką i liderką ruchu dla klimatu "Fridays for Future" (Piątki dla przyszłości), który zachęca uczniów i studentów na całym świecie do opuszczania szkoły w piątki, aby protestować przeciwko brakowi działań na rzecz klimatu. Thunberg zdobyła wiele nagród i wyróżnień za swoją działalność, w tym tytuł "Człowieka roku" magazynu "Time" w 2019 roku.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Hannto

A nie łatwiej ich było

A nie łatwiej ich było odgrodzić jakimś ogrodzeniem z drutem kolczastym i poczekać aż zgłodnieją lub zaczną padać z zimna? Na granicy białoruskiej to działało bez zarzutu. W końcu skoro się nie chcą wynieść to odebranie im tej możliwości na stałe i tak nie będzie im przeszkadzać.

Skomentuj