Grenlandzkie jeziora powodują dramatycznie szybkie topnienie tamtejszych lodowców

Kategorie: 

Źródło: Tom Chudley, Charlie Schooman

Drony zdolne do działania w ekstremalnych warunkach arktycznych dostarczyły naukowcom interesujących informacji na temat grenlandzkich jezior. Dane na temat tych zbiorników mogą pomóc w ustaleniu dlaczego Grenlandia utraciła w tym roku rekordową ilość lodu .

Zdaniem naukowców z ONZ-owskiego IPCC, to ocieplenie klimatu na skutek działalności człowieka wpływa na topnienie pokrywy lodowej Grenlandii i Antarktydy. Przedmiotem tej rzekomej "debaty" naukowej nie jest badanie czy to następuje tylko jak szybko. Aby lepiej zrozumieć zachowanie topniejącego lodu, naukowcy postanowili wziąć pod lupę arktyczne jeziora, które powstają na powierzchni lądolodu.

Jeziora w tym rejonie Ziemi powstają przeważnie latem, a woda, która pozostaje tam do czasu zamrożenia, nie wpływa na poziom mórz. Problem pojawia się wtedy, gdy spodnia warstwa lodowca topi się, a woda z jeziora przedostaje się tam i w konsekwencji do oceanu. Ponadto, przepływ wody powoduje dodatkowe topnienie pokrywy lodowcowej i wzmaga ryzyko zsunięcia się lodowca.

 

Tom Chudley, doktorant z University of Cambridge, w badaniach użył drony, które wysłał nad lodowiec Store na Grenlandii. Chciał w ten sposób zbadać odległe tymczasowe jeziora. Zauważono, że w 2018 roku, pod jeziorem o numerze 028 pojawiło się pęknięcie. Spłynięcie 4,8 miliona litów sześciennych wody do podłoża skalnego zajęło niespełna 5 godzin. Woda podniosła lodowiec o 55 centymetrów i spowodowała jego szybsze przemieszczanie się.

Grenlandia jest obecnie najszybciej topniejącym miejscem na Ziemi. Jeśli podobne zjawiska zaczną występować na Antarktydzie, może mieć to katastrofalne skutki dla całej planety. Na szczęście dane satelitarne sugerują, że w ostatnich latach Antarktyka raczej zyskuje lodu niż go traci, a prognozowany od dekad wzrost poziomu mórz nie jest jeszcze obserwowany.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.7 (3 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Felipesku

Pragne zaznaczyc iz to

Pragne zaznaczyc iz to rosliny w wiekszosci sa odpowiedzialne za poziomy wod... gdyby je wszystkie sciac to woda podniosla by sie na prawde w dramatycznym tempie... NIE dajcie sie zastraszyc.

Portret użytkownika Kwazar

Co to znaczy że topinieją

Co to znaczy że topinieją "dramatycznie" ? Topnieją w innym tempie, a że przy okazji, owo "dramatyczne" tempo, nie pasuje ssakowi człowiekowi to nie wina topnienia, nawet jak całkiem tam wszystko stopinieje.

Skomentuj